bd35e9792d6781cbb3a7877854113b2c_w320.jpgHiite Maja sihtasutus tunnustab  eeloleval laupäeval Tartus toimuval tänusyndmusel kokku kymmet eraisikut, kodanikuyhendust, loomingulist kollektiivi  ja asutust, kes on paistnud silma hiiesõbralike tegudega. Tunnustamist leidnud tegude hulgas on hiiepaiga ja pyha allika kaitsmine, hiieretkede korraldamine, ristipuude kaardi koostamine, pyhapaikade kaardistamine ja tutvustamine, hiie mõjus kujutamine mängufilmis, hiiteteemaline teatrietendus ja hiiekoolide algatus.

Hiiesõbralike tegude tunnustamisega soovitakse edendada pyhapaikade väärtustamist ja hoidmist Eestile omasel loodus- ja kultuurimaastikul.

Tänukirjad antakse yle eeloleval laupäeval, 3.12. kl 13 Tartus Eesti rahva Muuseumis toimuval Hiie väe tunnustamise syndmusel. Samas autasustatakse hiite kuvavõistluse võitjaid ning kuulutatakse välja aasta Hiie sõber. Kõlab rahvamuusika: laulab LÜÜ TÜRR, kannelt mängivad Tuule Kann, Helen Arusoo ja Roosi Padar ning parmupilli lööb Tartu parmupilliinitsiatiiv.

Hiie väe syndmust korraldavad Hiite Maja SA, Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koda ning Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskus.

Syndmus on avalik, kõik huvilised on teretulnud ja sissepääs tasuta.

Hiiesõbralikud teod 2016

MTÜ Animäe Kaitseks - Harjumaa Saku valla Tõdva kylas asuva Animäe hiiepaiga kaitsmise eest.

Marek Laimets – looduslikke pyhapaiku ja nendega seotud pärandit tutvustavate rännakute korraldamise eest.

Helen Kooviste ja Audevälja Arenduskeskus – Harju maakonna Padise valla Audevälja Ohu allika hoidmise eest.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse turismiarenduskeskus  - pyhapaikade tutvustamise eest inglise keeles.

Maa-ameti Geoinfosüsteemide büroo – ristipuude veebikaardi valmistamise eest.

Kammerkoor Flora – Harjumaa pyhapaikade kontsertretke korraldamise eest.

Pärnu Nukuteater – hiiepärimust tutvustava etenduse “Pärnad pühad hiielised” lavastamise eest.

Tallinna Gaia Kool – hiiekoolide liikumise taastamise eest.

Veiko Õunpuu ja filmiühistu – mängufilmis „Roukli“ hiiepaiga mõjusa kujutamise eest.

Ülo Ormus – Tyri ja Väätsa valla pyhapaikade kaardistamise ja tutvustamise eest.

Aastatel 2010-2015 on tunnustuse pälvinud 46 hiiesõbralikku tegu:

Syndmust toetavad: WIEDEMANNI TÕLKEBÜROO,  Hõimurahvaste Programm, Eesti Kultuurkapital, Kehrwieder, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Eesti Rahva Muuseum, Võro Instituut, Mulgi Kultuuri Instituut, Võrtsjärve Sihtasutus, Uma Leht, Tihuse hobuturismitalu, Muinsuskaitseamet, Keskkonnaamet, Jõgeva Maavalitsus, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Krautmani Massaaži- ja Terviseakadeemia, Harmoonikum, Viru Folk, Roheliste Rattaretk, Looduse aasta foto, Kirjastus Pegasus, kirjastus Hea Lugu, Eesti Folkloorinõukogu, Põlistarkuste ja Rahvaravi Kool, Mooska talu, Tagavälja talu, SA Kalevipoja Koda, Eesti Trükimuuseum, MTÜ Maakad, Siniallika trahter, Pühaste pruulikoda, Farmi piimatööstus ning meestelauluselts LÜÜ-TÜRR.

Kuva: Tallinna Gaia Kooli algatusel taastati tänavu hiiekoolide liikumine. Gaia kooli lapsed Jõelähtme kihelkonna Pärnamäe hiies. Raine Lindepuu