Leningradi oblasti Kingissepa rajoonis kavatsetakse luua soome-ugri elma ja teabe keskus, juba tuleval aastal saavad lapsed laagris õppida isuri ja vadja keelt, vahendas Fenno-Ugria Regnumi uudist.

Soome-ugri keskus luuakse Kingissepa ajaloo-koduloomuuseumi baasil soome-ugri elmaga tegelevate yhenduste ja muuseumide koostöös, selgitas Kingissepa muuseumi juht Irina Grekova.

Grekova sõnul lõppes äsja muuseumi algatusel toimunud uurimisreis, mille käigus jäädvustasid Peterburi etnograafiamuuseumi ehk Kunstkamera töötajad isuri rahva tavasid.

Tuleval aastal kavatsetakse samasuguse uurimisreisiga minna Luutsa (Luuditsa, Lužitsõ) kylla, kus elavad vadjalased. "Leiame, et nyyd, kus Kingissepa rajoon Ust-Luga sadama ehitamise tõttu kiiresti muutub, tuleb kõik põlistesse soome-ugri rahvastesse puutuv hoolega muuseumides säilitada," tähendas Grekova.

Kingissepa rajooni noorsookomisjoni esindaja Irina Popova sõnul korraldatakse piirkonnas tuleval aastal lastelaager, kus saab õppida isuri ja vadja keelt. See mõte syndis tänavu kolmandat aastat järjest läbi viidud soome-ugri noortepeo käigus.

Kingissepa rajoonis elab umbes 100-150 isuri ja 50-70 vadja rahvusest inimest.

Fenno-Ugria