t_palu_26.gifHärjapea koja juhatus kutsub kõiki maa- ja taarausulisi ning hiiesõpru kooljakuu kolmandal päeval (03.11.) kell 12 Palukyla hiiemäele hingedeaja pyha pidama. Pöördume yheskoos esivanemate ja jumalate poole, et paluda kaitset meie maale ja pyhapaikadele. Ohus on ka Palukyla hiiemägi, mida ähvardab jätkuvalt hiiglaslik metsaraie.

Hiies peetakse meeles esivanemate tavasid. Pyhapaika minnakse puhta ja kainena. Eelmisel õhtul tuleb käia saunas või end muul moel puhtaks pesta. Selga tuleks panna puhtad, soovitavalt valged või heledad rõivad. Samavõrra oluline kui väline on ka vaimne puhtus. Pyhapaika minnakse ja seal ollakse puhta meele ja heade mõtetega.

Yhisele söögilauale võib tuua natuke kodumaist (hea kui kodus valmistatud) ja puhast toitu-jooki, mis on värske ning lahti lõikamata. Pakutakse ka putru ning peab silmas pidama, et kaasa toodud söök-jook tuleb kohapeal ära tarvitada. Hiiepuudele sidumiseks sobib looduslikust kiust lõng või pael.

Härjapea koda yhendab Harju-, Järva- ja Läänemaa juurtega inimesi, kes väärtustavad esivanemate pärandit ning pyyavad seda edasi kanda. Maausk on valdavalt isiklik ja perekondlik, peitudes keeles, igapäevastes tõekspidamistes ja tavades ning isikliku eluringi ning kalendri pärimuslikus tavandis. Hiiepaikasid ja muid looduslikke pyhapaiku kylastavad inimesed valdavalt eraviisiliselt. Tasapisi on siiski taastumas ka yhiste hiiepyhade tava.

Palukyla hiiemägi on oma pinnavormilt ning vaimselt tähenduselt Maavalla loodeosa yks tähtsamaid hiiepaiku. Mägi asub Kõnnumaa looduskaitsealal ning mäe ylemine osa on võetud muinsuskaitse alla. See aga ei taga pyhapaigale kaitset. Lage- jm raiete, pargistamise, spordiradade ehitamise ja suurvõistluste korraldamise tõttu on mäe seisukord viimasel aastakymnel oluliselt halvenenud. Ilmselt on valitsejatel kavas põlisrahva pyhapaik jäädavalt hävitada. Kehtna vallaasutus kavatseb hiiemäelt ja selle ymbert raiuda 2300 tihumeetri metsa.

Lähem teave Palukyla hiiepyha kohta: Aela Olev 5298327 ja Arvi Sepp 56606912

Palukyla hiiemäe võrguleht