16.–17. urbekuud toimub Eesti Rahvusraamatukogus esinduslik rahvusvaheline ettekandekoosolek „Väikerahvaste keelte riskid ja võimalused“.

Rahvusvaheline syndmus tegeleb väikerahvaste keelte ellujäämisvõimalustega ning pyyab leida seoseid keele kaotamisega seotud kartuste ja tänapäeva yhiskonna erinevate kelmanähtuste vahel.

Raskused, mille yle tunnevad muret praegu väikerahvad, võivad mõne aastakymne pärast osutuda valusaks ka arvult palju suurematele rahvastele ja keeltele. Syndmus ei keskendu siiski ainult keelele, vaid pyyab teemale läheneda laiemast vaatenurgast. Nii räägib näiteks taanlane Arnaq Grove grööni keele väljavaateist, waleslanna Delyth Prys keele taaselustamise kogemustest oma kodumaal ning arutletakse ka friuuli ja mitmete soome-ugri keelte ees seisvate väljakutsete yle. Nendest keele ja elma vahelistest varjatud seostest kõnelevad muuseas Martin Ehala, kes räägib õnne arusaamadest, ning Rein Veidemann mõtiskleb eesti elma keelekesksuse yle. Eesti teadlastele lisaks osaleb syndmusel kylalisi Gröönimaalt, Walesist, Prantsusmaalt, Itaaliast, Ungarist, Lätist, Soomest ja Venemaalt.

Konverentsi raames toimub mitmeid keeleteemalisi yritusi. 14. urbekuud kell 17.00 avatakse Ungari Instituudis ka Eestis tuntud keeleteadlase J?nos Pusztay haikudele loodud taidenäitus. Draamateatri sarjas "Esimene lugemine" saab 17. urbekuu õhtul kuulda katkendeid Miklós Hubay näitemängust „Tummus“. Etenduse algidee sai autor sellest, et eesti teadlane (Ago Künnap) käis kamassi rahva viimase esindaja juures Siberis ja õppis temalt selgeks kamassi keele. 21. urbekuud arvutlevad Fenno-Ugria Hõimuklubis Tallinna ja Tartu ylikoolide soome-ugri doktorandid mari, ersa ja udmurdi keelte pysimajäämise ja elustamisvõimaluste yle.

Syndmuse korraldavad Ungari Instituut, Eesti Haridus- ja Teadusministeerium, MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja Euroopa Komisjoni Esindus Eestis ning seda toetavad mitmed Eestis tegutsevad kultuuriinsituudid ja välissaatkonnad. Syndmuse eestseisjaks on Riigikogu esimees pr Ene Ergma.

Osalemiseks saab end kirja panna kuni 14.03. aadressil: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Syndmuse ajakava

Reede, 16.03.
13.30 Saabumine, registreerumine
14.00 Konverentsi avamine
14.30 Jyri Valge (Haridus- ja Teadusministeerium) – Riik ja väikerahva keel (eesti keele näitel)
15.00 Franco Finco (Udine ylikool) – Friulid ja nende Pi?ule Patrie’ (Väike Kodumaa): Keel ja rahvas ilma riigita
15.30 Andres Heinapuu (Soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitee) – Venemaa soome-ugri keelte  staatuse ja olukorra muutumine 1987–2002 ja rahvusliikumiste mõju sellele
16.00-16.15 kohvipaus
16.15 Arnaq Grove (Kopenhaageni ylikool) – Grööni keele perspektiivid ja selle olukord täna
16.45 Nikolay Kuznetsov (Tartu ylikool) – Komi keelesituatsioonist
17.15 Jean Léo Léonard (Sorbonne-Nouvelle) – Popolocani keelte olukord Lõuna-Mehhikos
17.15 György Schöpflin (Londoni ylikooli Jean Monnet Instituut) – Keeleerosiooni jõud
17.45 Konverentsi lõpp
(18.00 Vastuvõtt konverentsil esinejatele, korraldajatele, toetajatele)

Laupäev, 17.03.
9.00-9.30 saabumine
9.30 Valts Ernðtreits (Tartu ylikool) – Kogemusi liivi keele säilitamise alalt
10.00 Annika Pasanen (Helsinki ylikool) – Inari saami: keel, mis ei surnud välja
10.30 Delyth Prys (Walesi ylikool) – Keele taaselustamine keeletehnoloogiate abil
11.00 Vasily Nikolaev (MariUver) – Sotsiaalne meedia mari teemal
11.30-11.45 kohvipaus
11.45 Jean Léo Léonard (Sorbonne-Nouvelle) – Keeled ja teie (burgundi keelega seotud kysimused)
12.15 J?nos Pusztay (Lääne-Ungari ylikool) – Terminoloogiliste sõnastike koostamine ersa, komi, mari, moksa ja udmurdi keeltes (emakeelse õpetuse taasalustamise huvides)
12.45 lõuna
13.45 Irina Kuldkepp (Tartu ylikool) – Keelekeskkonna mõju eelkooliealiste ja kooliealiste laste udmurdi keele oskusele (sotsio-psyhholingvistilise uuringu materjalide põhjal)
14.15 Sven-Erik Soosaar (Eesti Keele Instituut) – Mari keel linnapildis keelepoliitika indikaatorina
14.45 Rainer Kuuba (Võru Instituut) – Vanavanemate kodukeele aussetõstmine muutunud keeleruumis
15.30 Mih?ly Hopp?l (Euroopa Folkloori Instituut) – Seosed Siberi ja Kaug-Ida rahvaste religiooni ja keelelise identiteedi vahel
16.00-16.15 kohvipaus
16.45 Jaan Undusk (Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus) – Valgustuslik ja romantiline keeleideoloogia baltisaksa kultuuris
17.15 Vilmos Voigt (ELTE, BTK) – Keele kadumise mõju keelega seotud ilmingutele ja kogu „semiosfäärile” yleyldse
17.45 Rein Veidemann (Tallinna ylikool) – Mida tähendab eesti kultuuri keelekesksus?
18.15 Martin Ehala (Tartu ylikool) – Arusaamad õnnest ja nende mõju keele ning kultuuri jätkusuutlikkusele
18.45 Konverentsi lõpp