[text]
Täna on
Paluküla Hiiemäe Hoiu Seltsingu pressiteade
6. oktoober 2003

Täna, 06. oktoobril, saatsid 27 Kehtna valla Paluküla Hiiemäe ümbruse elanikku vallavalitsusele kirja, milles palusid peatada suusakeskuse rajamise Paluküla Hiiemäele. Samuti taotletakse vallalt pühakoha muinsuskaitse alla võtmise algatamist. Avaldust põhjendatakse sellega, et Hiiemägi on erakordse kultuurilise ja loodusliku väärtusega sakraalobjekt.

Kehtna vallavalitsus alustas looduskaitsealusele Hiiemäele suusakeskuse rajamist juba paari aasta eest, kuid projekt jäi toppama. Täna vedelevad Hiiemäel suusatõstuki riismed ning mullatöödest annavad tunnistust buldooseriga mäele lükatud teed ja hunnikusse lükatud kivid.

Käesoleval suvel käivitati projekt taas. Mäele kavatsetakse püstitada kaks suusatõstukit ning slaalomiradadel siluda mäe küljed. Hiiemäel on juba tehtud nii lage- kui harvendusraiet ning paljudelt elusatelt puudelt on lõigatud alumised oksad. Raielangid ja teerajad on avanud maastiku erosioonile.

Mäe taimekooslused on drastiliselt muutumas, samas hukkuvad vanad lagedale jäänud kuklasepesad. Kuna mägi kuulub looduskaitse alla, on kooskõlastused nii varasemateks, kui käimasolevateks töödeks saadud segastel asjaoludel.

Kohalikud elanikud saatsid juba kaks aastat tagasi Kehtna vallavalitsusele kirja, milles palusid Hiiemäe rahule jätta. Et ühist pühapaika ja kodukohta seekord paremini kaitsta, asutati 03. oktoobril Paluküla Hiiemäe Hoiu Seltsing.

Paluküla Hiiemägi on Loode-Eesti kõrgeim tipp, kõrgus merepinnast 106 m, suhteline kõrgus ~20 m. Geoloogiliselt on tegemist hilisjääaegse moreenist servamoodustisega, mille kaitseks võeti mägi juba nõukogude ajal kaitse alla. Hiiemäel kohtuvad Kasari, Keila ja Pärnu jõgikonna piirid ning Riia lahe, Soome lahe ja Väinamere vesikonnad.

Paluküla Hiiemägi on traditsiooniline sakraalobjekt, millest annab tunnistust rohke rahvaluulematerjal arhiivides ning samuti veel käibel olev rahvapärimus. Hiiemägi on ohvri- ja palvekoht, kus asuvad ohvrikivi, Tõnni auk ja jaanitulekoht. Septembris korraldatud Maavalla Koja Paluküla Hiiemäe erakorralisel ülevaatusel avastas arheoloog seal haruldased kiviaiad, mida seostatakse sakraalobjektiga. Hiiemäel ja selle ümbruses avastati ka tõenäolised kivikalmed.

Lembi Sepp (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.)
Arvi Sepp
Paluküla Hiiemäe Hoiu Seltsing
Tel 056606912; 04876709
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.