[text]
Täna on

Pyhad ja kuumärgid

Lyhidalt sirvilaudade koostamispõhimõtetest.

Kaasaegsed sirvilauad on koostatud maarahva muistse puukalenderi eeskujul. Ruunimärkide abil on neil talletatud kolme liiki teavet:

  • pyhad ja tähtpäevad
  • nädalapäevad
  • kuuseisud


Iga pyha on tähistatud sirvide ylemise põikjoone kohal omaette märgiga. Yhine märk on vaid liugupäevaks ja tuhkapäevaks jagunenud kihlakutel. Ka neli päeva kestvatel jõulupyhadel on yksainus kattev märk.

Pyhade kuupäevad määratakse sirvilaudades samuti kui tavalises kalenderis. Pyhad jagunevad laias laastus kaheks:

  • liikuvateks pyhadeks
  • pysivateks pyhadeks


Pysivate pyhade kuupäev sõltub yksnes päikesekalenderist. Nad on igal aastal yhel ja samal kuupäeval. Erandiks on pekopäev. Kuid sellegi kuupäev määratakse vaid lähtudes päikesekalenderist.

Pysivad pyhad

Sydakuu

14. Korjusepäev

 

Kevadisele pööripäevale järgnevast täiskuu pyhapäevast (munapyha) tagasi talve poole seitsmenda nädala teisipäev (tavaliselt noor kuu) ongi liugupäev. Kui aga munadepyha langeb 25. III, lykkub liugupäev nelja nädala võrra edasi.

  

Nädalapäevad

Nädalapäevad järjestuvad sirvilaudades kahe põikjoone vahel samuti kui tavalises kalenderis. Iga nädalapäeva jaoks on oma märk.

pyhapäev    esmaspäev     teisipäev    kolmapäev    neljapäev    reede    laupäev   

 

Kuumärgid

on sirvilaudade alumise põikjoone all olevad 8 erinevat märki. Märgid tähistavad nelja kõva ja nelja pehme aja algust. Yhtlasi on tähistatud neli tavapärast kuuseisu. Ymarad märgid tähistavad pehmeid aegasid ning kandilised kõvasid.

Kuu loomine
Kaks päeva peale kuu loomist. Kõva aja algus.
Esimene veerand. Pehme aja algus.
Kaks päeva enne täiskuud. Kõva aja algus.
Täiskuu
Kaks päeva pärast täiskuud. Pehme aja algus.
Viimane veerand. Kõva aja algus
Kaks päeva enne kuu loomist. Pehme aja algus.

 

Kõva ja pehme aja algus

Jälgides oma töödes-tegemistes pehmete ja kõvade aegade vaheldumist, tuleks tähele panna kuuseisude vaheldumise kellaaegu. Vastasel juhul võib mõne tööga minna päris rappa.

Noorekuu pehme aeg algab koos teise veerandiga ning vanakuu kõva aeg koos viimase veerandiga. Vanakuu pehme aeg algab ligikaudu 48 tundi enne kuu loomist ning noorekuu kõva aeg 48 tundi pärast kuu loomist. Täiskuu kõva aeg jälle 48 tundi enne ja täiskuu pehme aeg 48 tundi pärast täiskuud.  

 

Pyhadelaupäev

Sirvilauad ei väljenda siiski kõike pyhade ja ajaarvamisega seonduvat. Maarahva pärimuses kuulub pyha(de) hulka ka eelnev poolpäev ehk pyhadelaupäev. See on vajalik möödapääsmatuteks pyhade ettevalmistusteks.

Tarvis on koristada elamine, valmistada piduroogasid, kytta saun ja saunas käia. Nyyd, kus pyhadelaupäeva pidamine pole enam kuigi enesestmõistetav, tuleks seda meelde tuletada ja meeles pidada. Kui pyhal pole tegelikku pyhadelaupäeva, jääb pyha poolikuks.