[text]
Täna on

Ala detailplaneering on kehtestamata, kuid vald on parkla ehitusloa juba väljastanud, kirjutas Anneli Ammas Eesti Päevalehes.

Keskkonnainvesteeringute keskus (KIK) andis kolm miljonit krooni Saaremaa Panga pangale eraettevõtja poolt rajatavale parklale, kusjuures ala detailplaneering on kehtestamata ning keskkonnamõju hindamata.

Mustjala vallavanema Enno Kolteri sõnul on detailplaneeringu avalik väljapanek lõppenud ning pooleteise nädala pärast toimub ka avalik arutelu. Kas seejärel volikogu planeeringu ka kiiresti kehtestab, ei ole vallavanema sõnul kindel.

Kolter vihjas olemasolevatele ja võimalikele roheliste protestidele, mistõttu võiks enne detailplaneeringut võtta vastu valla üldplaneeringu. “See võiks valmida sügiseks,” lausus vallavanem.

Samas on vald juba andnud välja parkla ehitusloa ning maaomanikust ettevõtja Alver Sagur võiks töid alustada kas või homme.


Keskkonnaministeeriumi asekantsleri Olav Etverki sõnul pole sellest midagi, et detailplaneeringut veel pole. “KIK-il on täiesti võimalik oma otsust muuta, kui detailplaneeringut ei kehtestata. Kalendrisse vaadates on täiesti mõistetav, et kui me soovime suviseks turismihooajaks saada suure külastuskoormusega kohale korralikku parklat, pidigi arendaja taotluse esitama,” selgitas Etverk Maalehele. Mittetulundusühingu Panga Areng 2,99 miljonit krooni eest rajatav uus 7000-ruutmeetrine parkla on mõeldud 65 sõiduautole ja 13 bussile.

Tallamiskoormus kolmekordne

Saare keskkonnateenistuse hinnangul suurendab parkla võimsus Panga kaitseala tallamiskoormust kolm korda. Ometi ei näe Saare keskkonnateenistuse juhataja Raivo Kallase allkirjaga hinnang vajadust keskkonnamõjude hindamiseks.

Eesti Päevalehe andmeil pole Kallase allkirjaga kiri aga sisuliselt päris see, mille valmistasid ette sama teenistuse looduskaitsespetsialistid.

Detailplaneeringule antud hinnangu esialgses, viis päeva varasema kuupäevaga kirjas peab Saare keskkonnateenistus Panga panga arendamisel oluliseks keskkonnamõjude hindamist.


Arendusplaanid Panga pangal

•• Saaremaa ettevõtja Alver Sagur esitab Panga kinnisvaraarendust mittetulundusühingu Panga Areng nime all, kuid sisuliselt on tegu tulutoova ettevõtmisega.

•• Esialgu kavandas Sagur Panga pangal talle kuuluvale 24 hektarile rajada 12 eramut, siis üritas ta teha sinna kaheksa krunti, kuid lõpuks on ta pidanud piirduma viie krundiga, millest üks on turiste teenindav loodusmaja ehituskeeluvööndis.

•• Saaremaa põhjarannikul maksab praegu ruutmeeter maad Arco Vara Saaremaa kinnisvaramaakleri Jan Jürjestausti sõnul kümme krooni. Neli kolmehektarilist eramukrunti maksaks igaüks keskmiselt 300 000 krooni. Maakleri sõnul ei soovitaks ta niisuguseid krunte praegu müüa, sest hinnad on kindlasti kahekordistumas, kui mitte rohkem, arvestades süvasadama valmimist sealsamas Küdema lahes.

•• Saguri taotlus parklale kolme miljoni saamiseks oli ainuke eraettevõtja taotlus looduskaitselise infrastruktuuri toetusele, mille keskkonnaministri Villu Reiljani juhitav KIK-i nõukogu rahuldas.


Eesti Päevaleht