[text]
Täna on

Kinnisvarabuumist uimastatud 2005. aastal valmis Eestis enneolematult palju maju, nende hulgas võib-olla saja aasta tähtsaim – KUMU, kirjutas Ave Randviir Eesti Päevalehes.

Kui kunstimuuseumi võib kahtluseta õnnestumiste sekka liigitada, siis ebaõnnestumiste pingerida juhib Kaali külastuskeskus. Tõsi, ettevõtliku saarlaseta oleks Kaali siiani keskuseta, kirjutab Ave Randviir.

PLUSS
KUMU kunstimuuseum
Weizenbergi 34/Valge 1, Tallinn
Arhitekt: Pekka Vapaavuori

KUMU maja valmimine on iseenesest nii pühalik sündmus, et selle arhitektuuril nagu ei sobikski pikemalt peatuda. Kindel on igatahes, et kunstitempli austavat nimetust sobib see hoone küll kandma. Kas või üksnes aukartusele ärgitava üüratu siseõue tõttu, mis võtab külastajal juba enne eesti kunsti šedöövriteni jõudmist põlved nõrgaks. Võiks märkida ka ühiseid jooni ühe KUMU kaasaegsega – rahvusraamatukogu tsikuraadiga (raamatukogumaja ehitus lõppes 1993, Vapaavuori kunstimuuseumi projekt Circulos kuulutati võitjaks 1994).

MIINUS
Kaali külastuskeskus
Kaali küla, Pihtla vald, Saaremaa
Projekti autor: Alver Sagur

1999. aastal korraldati Kaali muuseumi arhitektuurivõistlus, mille võidutöö jäi rahanappusel riiulisse. Et mitte ülekohtune olla, tuleks meenutada, et eks puuduolev raha anti KUMU ehituseks. Ehkki rahvasuus on kombeks öelda: ise tehtud, hästi tehtud, ei ole see alati tõsi. Söakas ettevõtja Alver Sagur, kes rajas Kaali meteoriidiväljale väärikast dolomiidist jubeda kitšitarekese, on juba leidnud järgmise piirkonna, mida ekspertarvamustega maadeldes välja ehitama hakata – Panga panga.


Eesti Päevaleht