[text]
Täna on

Kui Panga küla Pärdi detailplaneeringu esimene tutvustamine tekitas keskkonnakaitsjate vastuseisu mõne rajatise suhtes, siis eile saalist erilisi protestinoote ei kostnud.

Trepp mujale

Saaremaa ühe külastatavama paiga, Panga panga arendamist plaaniv ettevõtja Alver Sagur ütles eilsel planeeringu tutvustamisel, et arvesse on võetud keskkonnakaitsjate nõudmine. Sinna, kuhu esialgu treppi kavandati, seda ei tule.

“Ehitame trepi tahapoole, piirkonda, mida meri ei lõhu. See on turvaline paik,” sõnas Alver Sagur. “Aastaid rippus seal köis, mis läbi lõigati ja kuhu me kinnitasime keti, et inimesed saaksid paremini üles ronida.”

Mustjala vallavalitsuse maatalituse juhataja Ilmar Pungar ja planeerija Raivo Kaseorg selgitasid detailplaneeringuga kaasnevaid protseduure.

Inimesed umbusklikud

Keskkonnateenistuse spetsialist Mari Koppel oli veendunud, et ühiselt ja asjalikult kõiki vaidlusttekitavaid nüansse analüüsides leitakse edasiminekuks õiged lahendused.

Pärastlõunal kauplusauto peatuspaika arutelule tulnud külainimesed olid alguses üsna umbusklikud.

“Siin oli meil üks kuldsuu, kes lubas kõike teha. Neid lubajaid on ennegi nähtud. Teeme külaseltsi ja hakkame ise asjaga pihta!” oli külavanem Maie Kauber kuraasikas.

Külavanemat toetasid tema väljaütlemistes mitu eakamat külaelanikku, keda on varasemate lubadustega hellaks tehtud.

Loodab arusaamisele

Alver Sagur püüdis asja rahulikult võtta, selgitades oma eesmärke ja sihte ka külainimeste jaoks kasulik olla.

Küla arengukava põhipunktid on mustvalgel kirjas ja nendegi üle peeti aru.

Vaatamata jahedale ilmale soojenesid pikapeale külaelanike tunded Panga panka atraktiivsemaks muuta soovivate inimeste vastu ja mitmes punktis leiti ühine keel.

“Ju me selle Panga küla rahva saame ka positiivselt mõtlema. Algus, nagu igal pool, on kobav. Kui inimesed näevad, et sa soovid nendega koostööd, et sa neid usaldad, siis läheb kõik hästi,” lausus Alver Sagur.

Mustjala vallavanem Enno Kolter, kes samuti arutelul osales, lootis samuti arendaja ja külaelanike tihenevatele kontaktidele ning üksteisemõistmisele, öeldes, et sellest tõuseb tulu nii Mustjala vallale kui kogu maakonnale.

Arendaja plaanid Panga pangal

Turistide jaoks ehitatakse parkla, kuhu mahub paarkümmend bussi, lisaks kohad väiksemate sõidukite jaoks. Rajatavasse loodusmajja koostatakse mitu ekspositsiooni põhiliselt merelindudest ja -loomadest.

Majja peaks tulema ka meremuuseum tutvustamaks merelist Saaremaad. Saguri sõnul hakkab hoones elama töötaja, kes hoiab kogu kompleksil silma peal.

Panga müüril tähistatakse looduse õpperajad, mida mööda kõndides näevad loodusehuvilised väga põnevaid paiku, nagu panga kolmandat astangut, legendidega seotud allikaid (pärast Saaremaad laastanud katku olevat seal kohtunud Eeva ja Aadam, kes allikaveest kosutust saanud ning nende järglased saarlased olevatki), ohverdamispaiku, paadilautreid jne.

Detailplaneeringu järgi ehitatakse pangale puurkaev ja elekrialajaam. Kaardile on kantud neli elamukrunti. Majad tohivad olla kuni 8 meetri kõrgused ja 200 ruutmeetrise aluspinnaga. Tähistatakse vanade saarlaste pühad paigad. Plaanis on paigaldada teisaldatav paadisild.

Arendaja Alver Sagur on ajanud ka Mustjala–Võhma maantee ja Panga tee asfalteerimise asja.


Meie Maa