01. urbekuud 10218 (2005)
Täiendatud 09.03.

Neljapäeval, 17. urbekuud, algusega kl 10.00 toimub Tallinnas Rahvusraamatukogu konverentsikeskuse väikeses saalis konverents “Ajaloolised looduslikud pühapaigad eile, täna, homme”. Konverentsi korraldab Maavalla Koda koos Muinsuskaitseameti, Eesti Kirjandusmuuseumi, Eesti Rahvaluule Arhiivi ja Tartu Ülikooli ajaloo osakonnaga.

Konverentsil käsitletakse maarahva ajalooliste looduslike pühapaikade (hiied, üksikud pühad puud, kivid, allikad jms) kui interdistsiplinaarse nähtuse uurimise ja kaitsega seotud olulisemaid ja pakilisemaid probleeme.

Hiied on meie maa põlisrahva pühapaigad, mis kätkevad kultuurilisi, keskkonnakaitselisi, õiguslikke ja sotsiaalseid aspekte. Enamiku hiite täpne asukoht ja seisukord, sh säilinud väärtused, ootavad alles väljaselgitamist. Täna on teadaolevatest pühapaikadest kaitse all ligikaudu neljandik. Nendegi puhul kaitstakse säilinud väärtusi valikuliselt, pöörates tähelepanu eeskätt võimalikule arheoloogilisele kultuurikihile või üksikutele põlispuudele. Konverentsil vaadeldakse hiisi terviklike kultuuri- ja looduspärandit lõimivate kooslustena, kus teadliku inimese käitumine lähtub heast tavaõigusest.

Hiitega seotud probleemide ja vajalike tegevussuundade väljaselgitamiseks moodustas kultuuriminister Urmas Paet hiljuti riikliku hiite programmi töörühma, mida juhib Muinsuskaitseameti peadirektor Agne Trummal. Antud programmi ettevalmistamiseks on mõeldud ka eelolev konverents. Kõik kultuuri- ja looduspärandi hoidjad on kutsutud.

Konverentsil esinevad folkloristid Mall Hiiemäe ja Mari-Ann Remmel Kirjandusmuuseumist, arheoloog Heiki Valk ja ajaloo ning arheoloogia üliõpilane Jüri Metssalu Tartu Ülikoolist, folklorist Marju Kõivupuu Tallinna Pedagoogikaülikoolist, keskkonnajurist Kärt Vaarmari ning bioloog Eerik Leibak Eestimaa Looduse Fondist, sotsioloog Aare Kasemets Keskkonnaministeeriumi mõjude hindamise töörühmast.

Soovitav eelregistreerimine.

Lähem teave: tel. 56 686 892, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.