[text]
Täna on

 HIITE YLEVAATUS

Hiite ylevaatus tegeleb Eesti põlisrahva ehk maarahva pärimuslike pyhade paikadega (hiied, pyhad puud, kivid, allikad jm paigad, mis on mõeldud palvetamiseks, ohverdamiseks, ravimiseks, nõupidamiseks ja kohtumõistmiseks). Pyha paik võib olla yksik pärimusekandja nagu näiteks lage maakoht, kivi, vare, allikas, oja, jõgi, järv, veesilm (väikeveekogu), koht meres, puu, kyngas, mägi, pank, org, saar, kalme ………..(nimekiri lahtine) või nende kogum.

Hiite ylevaatus kirjeldab looduslikke ja arheoloogilisi objekte ja maa-alasid, mille kohta leidub pärimust, mis viitab otseselt seal ohverdamisele, ravimisele, vande andmisele, nõupidamisele või kohtumõistmisele. Vastavaks pärimuseks võib olla ka kohanimi, mis sisaldab sõna nagu “hiis”, “ohvri”, “uri”,  “pyha”, “uku”, “tõnni”, “ilma”, “arsti”, “ravi”, “tervise”, “silma”, “palve”, “reo” või “saarna” ………. (nimekiri lahtine). Ylevaatus hõlmab ka sellised pyhapaigad, mille kõik objektid on hävinud, kuid maa-ala on säilinud.

Kui eelnimetatud pärimusega objekti juures või maa-alal asub objekt või maa-ala, mille kohta leidub pärimust matuste, hingepuu, rahaaugu, kiikumise, jaanitule tegemise, pidutsemise, tantsimise, rahvakalendri tähtpäevade kombestiku järgimise, nõidumise, yleloomulike nähtuste nägemise vms kohta, tuleb kirjeldada ka seda.

Kirjeldada tuleb ka looduslikke ja arheoloogilisi objekte, mille kohta pole eeltoodud pärimust, kuid mille juures on otseselt ohverdamisele ja ravimisele viitavaid jälgi (myndid, paelad, riideribad jms).

Eelpool nimetatud kirjeldamist vajavaid yksikobjekte ja maa-alasid nimetame edaspidi pyhapaikadeks.

Ylevaatuse käigus koondatakse varem talletatud kirjalik ja visuaalne materjal, mis käsitleb pyhapaiku. Kogutud allikmaterjal systematiseeritakse ja analyysitakse ning selle põhjal otsitakse võimalikult kõik pyhad paigad looduses yles ja kirjeldatakse. Ylevaatuse käigus kogutakse ka suulist rahvapärimust juba teadaolevate või veel tundmatute pyhade paikade kohta.

2003.a. korraldab Maavalla Koja hiite toimkond ylevaatuse prooviaasta. Selle eesmärk on selgitada välja nõrgad kohad ylevaatuse korralduses ja välitööde kysimustikus ning juhendis. Prooviaasta raames vaadatakse pyhapaigad yle neljas kihelkonnas. Iga kihelkonna ylevaatamist korraldab yks Maavalla Koja kohalik koda: Jaanis – Saarepealne Koda, Kanepis – Emujärve Koda, Mahus (Viru-Nigula) – Härjapea Koda ja Võnnus – Emajõe Koda.

Kysimustega võib pöörduda:
Hiite toimkonna vanem – Ahto Kaasik – tel. 056 686 892
Jaani kihelkond – Elo Liiv – tel. 056 984 477
Kanepi Kihelkond – Kalle Eller – tel. 051 02 274
Mahu kihelkond – Ahto Kaasik
Võnnu kihelkond – Ylis Sõukand – 07 341 317

Ylevaatuse käigus tehtud kirjeldused, fotod ja lindistused palume saata aadressil:

Postkast 363, 50002 Tartu postkontor või See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.