Laupäeval, 24. lehekuud (24.05.) korraldas Maavalla Koja hiite toimkond Tartu linnas ja maakonnas hiite ylevaatuse õppepäeva. Huvilistele tutvustati ylevaatuse eesmärke ja välitööde juhendit. Võnnu kihelkonna Mäletjärve kylas kirjeldati näitlikult Anne- ehk Kulbimäe nimelist pyhapaika ja seal kasvavat iidset ohvrikaske.

Hiite ylevaatusel kavatsetakse kirjeldada kõiki teadaolevaid maarahva pyhapaiku. Ylevaatuse objektiks on pyhapaiga pinnavorm, veekogud, kivid, kivikogumid, taimestik ja loomastik. Kogutakse ka rahvapärimust. Erilist tähelepanu pööratakse kohalike elanike ja pyhade paikade vahelisele suhtele.

Annemägi on yks mõnest tuhandest teadaolevast Maavalla pärimuslikust pyhapaigast. Mägi kuulub nende väheste õnnelike pyhapaikade hulka, mis on võetud riikliku kaitse alla. Ajaloomälestise kaitsetahvlit mäel siiski paraku pole.

Annemägi asub Mäletjärve kyla keskel ja on saanud suhteliselt palju kannatada. Mäe nõlvadelt on paiguti kaevatud kruusa ja sinna on pystitatud vanarauast loomade varjualune. Pyha mägi on lisaks naabertalu karjakopliks. Karjakopli kõrval, mäe kõrgemal otsal asub kiige. Tähelepanuväärne on veel see, et ohvrikase vahetus naabruses, mäekylje all asuvad vana suitsusauna varemed. Yldiselt on pyhapaik rahuldavas seisukorras ja mõningase jõupingutusega saaks selle korrastada.

Õppepäeva lõpetuseks kylastati Koke kylas asuvat Kiigeoru hiiesalu. Yheteistkymnest põliskynnapuust koosnevat salu peetakse yle-Euroopalise tähtsusega loodusmälestiseks. Suurima hiiepuu kõrval on ohvrivare. Samas on ohvrikivi mille lohk on täidetud anniks toodud rahadest. Hiiepuu okstele on seotud paelu ja riideribasid.

Fotosid õppepäevast

Maavalla Koda