Kirjeldus
Suure Taevaskoja kalju on kõigile hästi tuntud. Sageli ei taju fotodel, kui suur ja võimas paik see on. Kes käinud, see teab isegi, kuid vaid pilti vaadates hästi aru ei saa. Inimene mõõtkavana annab vaid natukene aimu.
Suure Taevaskoja kõrge kalju, jõgi ja vastaskalda avar lagendik, mis on peitunud kõrgete okasmetsade rüppe, mõjub väga emotsionaalselt ja seepärast pole ka imestada, et juba vanadel aegadel oli sel paigal lausa pühakoja kuulsus.
Kelchi kroonika teab pajatada, et veel XVII-XVIII sajandil olnud Suure Taevaskoja kaljus, veepinnast mitme jala kõrgusel kitsas lõhe, millest inimene vaevalt läbi mahtunud. See sissekäik avanenud avarasse ruumi ja siit edasi kolme kambrisse. Nagu kõnelevad Valgesoo küla vanad elanikud, olevat need koopad veel XIX sajandi lõpul alles olnud. Vanarahva arvates viinud koobastikust kolm salakäiku edasi - üks Himmastesse, teine Riiga, kolmas Kiievisse. Põhjasõja ajal olnud nii Suure kui ka Väikese Taevaskoja kaljus inimeste kaevatud pelgukoobastikud. Nüüd ei ole neist enam jälgegi järel.