Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koja pressiteade

10. juuni 2003

Õiguskantsler andis õiguse maausulistele

Õiguskantsler Allar Jõks saatis Maavalla Kojale kirja, milles kinnitas, et kirikute ja koguduste seadus ahistab maausuliste õigusi. Lisaks sisaldab kehtiv seadus mitmeid redaktsioonilisi vigu ja mitmetitõlgendatavusi ning tuleb kiiremas korras ümber teha.

Õiguskantsler tunnistas, et kiiremas korras tuleb muuta seaduse § 7, mis nõuab kõigilt usuühendustelt oma ametlikes nimetustes kristliku terminoloogia kasutamist. Vastava sätte mittetäitmisel ähvardab Maavalla Koda ja selle nelja kohalikku koda 2004.a. 1. juulist sundlikvideerimine. Õiguskantsler teatas, et on sõlminud siseministeeriumi usuasjade osakonnaga kokkuleppe, et Siseministeerium esitab Vabariigi Valitsusele omapoolse ettepaneku seaduse muutmiseks nii, et usuliste ühenduste ametlikes nimedes oleks tagatud omanimede kasutamine. Õiguskantsler lubas, et kui 1. detsembriks 2003 pole astutud samme mis välistaksid Maavalla Koja sundlikvideerimise, kaalub ta muid talle seadusega antud võimalusi Koja põhiseaduslike õiguste kaitseks.

Eelmise aasta 1. juulil kehtima hakanud kirikute ja koguduste seaduse esimesed redaktsioonid sisaldasid Maavalla Koja ettepanekul ka omanimede kasutamise võimalust. See võimalus hääletati viimasel hetkel ja arusaamatuil põhjustel õiguskomisjonis seadusest siiski välja. Seadus võeti Riigikogus vastu ja kuulutati president Rüütli poolt välja Maavalla Koja jt mittekristlike usuühenduste protestidest hoolimata. Eelmise aasta mais esitas Maavalla Koda õiguskantslerile järelepärimise, milles palus anda hinnangu uue kirikute ja koguduste seaduse vastavusele põhiseadusele. Õiguskantsleri kantselei menetles kirja enam kui aasta, enne kui andis käesoleva aasta 4. juunil lõpliku vastuse.

Õiguskantsleri kiri: http://www.maavald.ee/koda.html?rubriik=31&id=183&op=lugu

Lisateavet: http://www.maavald.ee/koda.html?op=rubriik&rubriik=31

Lugupidamisega

Ahto Kaasik
Maavalla Koja kirjutaja
tel. 056 686 892

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
www.maavald.ee