[text]
Täna on

Kihnu ja Pärnumaa loomaarst Anneli Ärmpalu-Idvand on Kihnus lugenud kokku vähemalt 50 lühisabalist maalamba isendit. Samuti on ta kõiki loetud lambaid pildistanud. Lühikeste sabadega lambaid on nii musta erinevaid toone kui ka valgeid.

Ärmpalu-Idvand ei välista, et Kihnus on veel lühisabalisi lambaid. Kõiki talusid, kus lambaid peetakse, pole jõutud külastada.

Eesti maalammas kuulub Põhja-Euroopa lühisabaliste lammaste perre, kes põlvnevad uluklambast muflonist. Maalammast on ristatud mitmete tõugudega, kuid tänaseni on säilinud ka esialgsete tunnustega lambaid. Need meenutavad teisi lühisabalisi Läänemere saarte maalambaid (Ahvenamaa ja Ojamaa lammas), kuid moodustavad isikupärase, Lääne-Eesti saartele iseloomuliku populatsiooni, mis vääriks tunnustamist iseseisva tõuna. Maalammas on siinsetel aladel elanud tuhat, võimalik, et mitu tuhat aastat, samas enamik teisi tõuge kõige rohkem paarsada aastat.

Maatõugu lambad on väikest kasvu, lühikese sabaga, halli, valge, musta või pruuni villakuga ning vastupidavad, siinsetes oludes kohanenud, sööda suhtes vähenõudlikud ning head karjamaa kasutajad.

Viimase aasta jooksul on kogunenud grupp entusiaste, kes on võtnud südameasjaks maatõugu lamba päästmise. Gilleke Kopamehe eestvedamisel on otsitud maalamba isendeid ka Saare- ja Muhumaal. Sidemeid on sõlmitud Ojamaa ja Ahvenamaa kohalike lambatõugude kasvatajatega.

Kihnu maalambad foto: Anneli Ärmpalu-Idvand
Kihnu maalambad foto: Anneli Ärmpalu-Idvand

Kihnu maalambad
foto: Anneli Ärmpalu-Idvand

Maavalla Koda