[text]
Täna on

Laupäeval, 8 radokuud toimus Tartus Maavalla Koja Juhatuse hiitetoimkonna korraline koosolek. Arutati kavandatava hiite ylevaatuse korraldamisega seonduvat. Hiite ylevatus on koondnimetus kõikide põliste pyhakohtade ylevaatusele. Pikemalt peatuti ylevaatuse kysimustiku ja selle juhendi koostamisel.

Analüüsiti põliste pyhapaikade kaitstust. Hetkel on ca 550-st teadaolevast hiiest riiklikuks arheoloogiamälestiseks kuulutatud 141. Osa hiisi on lisaks looduskaise all, osad on nii loodus- kui muinsuskaitse all. Riikliku kaitseta jäetud hiisi on majandustegevuse eest pea võimatu kaitsta. Näiteks läinud aastal hävitati suur osa teeremondile ette jäänud Adavere hiiemäest. Tõsine probleem on seegi, et põlisasustuse murenemise tõttu on pyhakohti maastikul yha raskem leida.

Hiite toimkond kavatseb pyhapaikade ylevaatusega alustada juba selles suvel. Korraldatakse nö prooviaasta, et testida ylevaatuse kysimustikku ja korraldust. Ylevaatus toimub arvatavasti neljas kihelkonnas: Mahus, Kanepis, Võnnus ja yhes Saaremaa kihelkonnas.

Lehekuus on kavas korraldada Tartus õppepäev, kus tutvustatakse ylevaatuse küsimustikku ja juhendit ning tehakse paari lähikonna pyhakoha ylevaatus. Ylevaatusel kogutud andmed koondatakse andmebaasi, mis lihtsustab kohalike maausuliste, pärimuse uurijate ning loodus- ja muinsuskaitsjate tööd.

Kes soovib ylevaatuses osaleda ehk seda toetada, võib yhendust võtta tel. 05 686 892 või aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Ahto Kaasik
Maavalla Koja kirjutaja