[text]
Täna on
Maavalla Koja pressiteade

18. august 2003

Olustveres toimus põlistõugude ymarlaud


Eile, pyhapäeval, 17. augustil toimus Viljandimaal Olustvere lossis Eesti põlistõugude ymarlaud, kus arutati maaveise, maahobuse ja maalamba päästmise kysimusi. Põhjalikult vaeti ohustatud põlistõugudega seotud valupunkte ja nende yletamise võimalusi.

Ymarlaua korraldasid Eestimaa Looduse Fond ja Maavalla Koda. Osa võtsid Eesti Maakarja Kasvatajate Seltsi, Eesti Hobuse Kaitse Yhingu, Eesti Maalamba Yhingu ja Pärandkoosluste Kaitse Yhingu esindajad. Riigi esindajana viibis kohal Haldja Viinalass Veterinaar- ja Toiduametist. Kutsutud põllumajandus- ja kultuuriministeeriumi ning Riigikogu maaelu komisjoni ametnikud jäid tulemata.

Tõdeti, et peale eelmist, käesoleva aasta mais Heimtalis toimunud ymarlauda on maakarja ja maahobuse riiklikul finantseerimisel toimunud positiivseid nihkeid. Samas on seni jäänud täiesti arusaamatuks pädevate ametnike passiivsus ja huvipuudus maalamba tõu uurimisel ja tunnustamisel. Maalamba uurimise ja propageerimisega on siiani tegelenud yksnes entusiastid. Hetkel on Veterinaar- ja Toiduametis menetlemisel Eesti Maalamba Yhingu taotlus enda tunnustamiseks ohustatud tõu säilitajana.

Kuigi põlistõuge kaitsevad Eestis mitmed seadusandlikud aktid, on nende peamiseks ohustajaks siiski byrokraatia. Kergekäeliselt kehtestatud ylepingutatud euro-veterinaarnormid sunnivad sulgema väikemajapidamisi, kus suur hulk põlistõugu loomi seni varju on leidnud. Teiste riikide kogemused näitavad, et maatõugudele saaks teha seadustes leebemaid erandeid, juhul kui selleks oleks vaid tahet.

Ymarlaual jäi kõlama mõte, et ilma yhiskondliku surveta asjad ei parane. Otsustati, et koostööd tuleb jätkata ja sellesse kaasata teisigi yhendusi. Moodustati töögrupp, kes koostab põlistõugudega tegelevate ja neist hoolivate yhingute koostööleppe eelnõu ning korraldab ymarlaua järgmise koosoleku.

Lähem teave:

Aleksei Lotman
Eesti Hobuse Kaitse Yhing
Tel. 050 60879
http://www.esthorse.ee/new/

Gilleke Kopamees
Eesti Maalamba Yhing
Tel. 052 05331

 

Lugupidamisega


Ahto Kaasik
Maavalla Koja kirjutaja
Tel. 056 686 892
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
www.maavald.ee