[text]
Täna on

Maausuliste Saarepealse Koja pressiteade

13. jaanuar 2003

Maausuliste Saarepealne Koda protesteerib koolikaplani ametikoha vastu


Maausuliste Saarepealne Koda leiab, et Kuressaare Gümnaasiumis kaplani ametikoha loomine on vastuolus Eesti põhiseadusega. Riik või riigiasutus ei tohi eelistada ühtegi usku teisele, vaid peab tagama võimu ja kiriku lahususe. Põhiseadusevastane tegevus tuleb kiiremas korras lõpetada.

MSK on veendunud, et Isamaaliidu nimekirjas kandideerinud ja linnavolikogusse pääsenud Kuressaare Gümnaasiumi direktor Toomas Takkis ja Kuressaare linnavolikogu liige ning EELK Kuressaare Laurentiuse kiriku õpetaja Anti Toplaan on kuritarvitanud oma ametivõimu. Kuressaare linnavalitsuse koalitsioonilepingus nähakse ette, et alates 2003/2004 õppeaastast võimaldatakse koolides maailmavaate- või religiooniõpetuse õppimist, kuid kuskil pole mainitud, et luuakse riigipalgaline kaplani koht.

Ei ole mingit alust arvata, et kooli kaplan vahendaks kooli psühholoogist paremini õpilaste, õpetajate ja lastevanemate suhteid. Loota tänapäeva maailmas, et kristlik kaplan suudab ainuõigelt vastata õpilaste eksistentsiaalsetele küsimustele, on naiivne ja põhjendamatu. Kaplan tegutseb vaimuliku asendajana ja tema ülesandeks on kristlaste vaimulik teenimine ning mittekristlaste pööramine. Paari nädala eest pööras kaplan ristiusku ja viis ristima 50 Narva-Jõesuu õppekeskuse kutsealust. Kuna kõik Eesti lapsed kannavad koolikohustust, on riigipalgalise koolikaplani näol tegemist riikliku kristliku sundmisjoni arendamisega.

MSK on veendunud, et misjonitegevus riiklikes haridusasutustes tuleks rangelt keelata, kuna see on vastuolus põhiseadusega. Maausulised taunivad igasugust misjonit ehk usulist pööramist. Misjoni näol on tegemist vaimse vägivallaga, mis aitab kaasa maailma vaimsele ja kultuurilisele vaesestumisele. Misjonitegevuse käigus on viimase tuhatkonna aasta jooksul tapetud kümneid miljoneid inimesi ja hävitatud kümneid kultuure ja rahvaid. Eesti põlisrahvas – maarahvas – on kannatanud kristliku misjoni tsiviil- ja militaarsurve all viimased 800 aastat.

Maausuliste Saarepealne Koda asutati 2002. a. mais. See ühendab Saare- ja Muhumaa maausulisi. Saarepealne Koda on Eesti põlisusulisi ühendava Maavalla Koja liige.

Elo Liiv Maausuliste

Saarepealse Koja kirjutaja

 

LOE LISAKS:

http://www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=12736&kat=1

http://www.postimees.ee/index.html?op=lugu&rubriik=2&id=86151&number=705&online=7

http://www.vabaeuroopa.org/artiklid/2003/01/kultuur.20030110103503.asp