Eesti Keele Sihtasutus ja Urmas Sutrop avaldasid Eesti kirjamehe Friedrich Reinhold Kreutzwaldi loodususulise luuleraamatu, teatab BNS. Kogumik "Hommiku- ja õhtuohvrid" on eeltöö Kreutzwaldi usulis-filosoofilisele peateosele "Lembitu". Kogumiku kujundas Sander Samuel.

Tallinna kiriklik tsensuur ei lubanud 1869. aastal kogumikku välja anda, kuna autori vaated polnud kooskõlas Piibli ja kiriku õpetusega. Seepeale muutis Kreutzwald pealkirja "Rahunurme lilledeks" ning andis lugeda ilmalikule tsensuurile. Kogumik ilmus selle nime all aastal 1871.

Kreutzwald ründab oma luules jumala ja inimese isehakanud vahemehi ning peab oma looduseusus kirikut liiga kitsukeseks, teatas BNS-ile Eesti Keele Instituut. Samas varjutab ta arusaamu baltisaksalik haridus.

Kogumikku esitletakse kolmapäeval, 16. pärnakuud, algusega kell 14 Tartus SA Domus Dorpatensis ruumides Raekoja plats 1/ Ylikooli 7.