Rohkem kui 20 aasta eest küüditati Guatemaala Maia-Atši kogukonda kuuluvad põliselanikud Chixoy tammiehituse teelt. Paljud asukad ei jäänud küüditamispaika kauaks pidama ja pöördusid tagasi oma ajaloolisse koju Rio Negra jõe ääres. Pärast seda on põlisasukaid üritatud sealtkandist korduvalt jõuga küüditada.

Enamasti viib küüditamisoperatsioone läbi sõjavägi. Ükskord tappis mägikülla saabunud armee ligi 200 naist ja last.

Mullu septembris võttis 2000 inimest osa rahumeelselt meeleavaldusest Chixoy hüdroelektrijaama tammil. Protestiti ebaõiglaselt väikeste reparatsioonide vastu varasemate inimõigusrikkumiste eest ning ausate lepete puudumise pärast, mis tagaksid tammiehituse tõttu veest ilma jäänud põliselanikele tasuta elektri ja vee.

Meeleavaldused lõppesid, kui algasid läbirääkimised asjakohaste võimuesindajatega. Vaid mõni päev pärast läbirääkimiste algust kaebas üks osapooltest, Riiklik Elektriasutus riigiprokuratuuri, et meeleavaldajad ohustasid riiklikku julgeolekut.

Nüüd ootab kaheksat kogukonnajuhti kriminaalsüüdistus ning üks neist, Rio Negro massimõrva peatunnistaja Carlos Chen Osorio, istub 20. jaanuarist eeluurimisvanglas.

Chixoy tammi ehitust rahastasid Maailmapank ja Üleameerikaline Arengupank koostöös tammi ehitamise alguses Guatemaalas valitsenud sõjalise režiimiga. Keskkonnaorganisatsioon Maa Sõbrad (FoE) kutsub kõiki üles mõlemale pangale kirjutama ning nõudma tegutsemist kaheksa kogukonnaliidri vabastamise nimel. Oma elektroonilise toetusallkirja saad anda siin .

Roheline Värav