[text]
Täna on

Kolm Brasiilia põlisrahva guaraniide last on tänavu surnuks nälginud, sajad kannatavad alatoitluse käes. Põlisrahvale on jäetud vaid pisikesed maatükid, inimestel pole kusagil jahti pidada, kala püüda ega isegi taimi istutada.

Mullu suri nälga 15 guaranii last. Valitsus on suurendanud lastele antavat toiduabi, kuid keeldub tegelemast kriisi põhjustega ja ei anna põlisrahvale rohkem maad. Viimase 70 aasta jooksul on tuhandeilt guaraniidelt maa ära võetud ja antud see soja- ja karjakasvatajaile. Põlisrahvale on jäänud vaid üks protsent neile kunagi kuulunud metsast. Guaraniid elavad pisikestes reservaadites. Sellised elutingimused on toonud kaasa enesetapud, alkoholisimi ja guaraniide omavahelise vägivallatsemise.

Guaraniid võtsid väga väikese tüki esivanemate maast küll vägisi tagasi. Nüüd kavatseb Brasiilia kohus selle neilt aga uuesti ära võtta. Maatükil elutsevad endiselt ka karjakasvatajad, kes põliselanikke pidevalt ähvardavad. Vahepeal on maatüki hõivajad jõudnud vilja maha külvata.

Roheline Värav