[text]
Täna on

Reedest laupäevani toimus Setomaal Värskas  jätkusuutlikkuse mõtet käsitlev tudengite keskkonnakonverents Talveakadeemia 2005. Konverentsil osalesid ka Maavalla Koja vanem Ahto Kaasik ja vardja Auli Kytt, kelle vedada oli töögrupp, mis arutles teemal maarahva kultuur – ellujäämise õpetus.

Tõdeti, et yleilmne tööstustsivilisatsioon on peale paarisaja-aastast plahvatuslikku arengut jõudmas ummikusse. Otsitakse paremaid arenguvõimalusi. Samas on inimesed siinsamas Eestis elanud juba pea 10000 aastat paikselt ja keskkonnasäästlikult. Aastatuhandete jooksul kujundas maarahvas välja jätkusuutliku mõtte- ja elulaadi, mis lubas keskkonda ära söömata paikselt elada sadu põlvkondi järjest. Kuigi praegu kujundab Eesti palet hoopis yks teine mõtte- ja elulaad, pole maarahva kultuur ometi kuhugi kadunud.

Tudengid leidsid, et pärimuslikke ja keskkonnahoidlikke käitumistavad tuleb märgata ja neist enam kõnelda. Nii keskkonnale kui meie rahvale oleks parem kui liigutaks rohkem jala, suheldaks vahetult, parandataks oma riideid ja jalatseid, laenataks yksteiselt asju, lauldaks regilaule ja jutustataks lugusid jne. Samuti tuleks selliste tavade säilimiseks ja levimiseks muuta seadusi.
Saadi teada sedagi, et ajalooline Maavalla kyla ongi ökokyla.