[text]
Täna on

YRO kaubandus- ja arengukonverentsi aruanne põliste teadmiste kaitse osas ytleb, et peale kohutava löögi kultuurile mõjub keele surm veel hävitavalt sajandite kestel kogutud teadmistele ökosysteemide alalhoiu alal. See omakorda mõjutab saatuslikult bioloogilist mitmekesisust.

YRO hinnangul kaovad pooled maailma 6000 keelest vähem kui sajandi jooksul. Umbes kolmandikku neist kõneldakse Aafrikas ning umbes kahesajal musta mandri keelel on vähem kui 500 kõnelejat. Ekspertide hinnangul räägivad pooled maailma inimestest juba praegu 8 keelt: hiina, inglise, hindi, hispaania, vene, araabia, portugali ja prantsuse.

Näiteks Indoneesia põliselanikud Kayan Mentarang'i rahvuspargis on sajandeid kasutanud metsamajandamise korda nimega tanah ulen ehk "keelatud maa". Selles kuulutavad vanemad järjestikku kindlaid metsaalasid kaitstuks.

Mosambiigis on 23 kohalikku keelt, kuid riigikeeleks on vaid portugali keel. Pea kogu sealse käsitöökunsti on hävitanud odavad importkaubad. Traditsioonide elushoidmiseks on majanduslikke hoobasid väga raske leida.

Hiljuti pääsesid Andamani ja Nicobari saarte põliselanikud tänu oma traditsioonilisele eluviisile ja loodususu iidsetele teadmistele nende saarestiku yle ujutanud hiidlainest. Õnnetuses said kannatada eeskätt traditsioonilise maailmavaate ja elulaadi hyljanud kylad.

Associated Pressi refereeris Minut