[text]
Täna on
India võitis kymneaastase kohtulahingu Euroopa Patendiameti (EPO) vastu. Tyliõunaks oli Euroopas patenteeritud seenevastane toode, mis põhines peamiselt neemipuust saadud osistel.

Euroopa andis 1995. aastal patendi USA põllumajandusministeeriumile ja hajamaisele firmale WR Grace. India valitsus väitis patendi vastu, et neemipuu on osa India pärimusteadmusest ning ei kuulu seega patenteerimisele. Indiale soodne otsus tuli pärast aastaid kestnud kampaaniatööd ja mitmeid hagisid biopiraatluse asjus”.

Kampaaniat juhtisid Euroopa Roheline Erakond, India Teadusuuringute Sihtasutus, keskkonnaorganisatsioon Tehnoloogia ja Ökoloogia (RFSTE) ja Mahepõllundusliikumiste Rahvusvaheline Föderatsioon (IFOAM).

RFSTE direktor dr. Vandana Shiva sõnul tähendab patendi tagasilykkamine miljonite inimeste pärimuse austamist mitte ainult Indias, vaid kogu Lõuna-Aasias. Shiva sõnul näitab võit väga tugevat inimestevahelist solidaarsust – tegu on pyhendunud kodanike võiduga kommertshuvide ja suurte majandusjõudude yle.

Patent seati kahtluse alla kohe pärast selle väljaandmist 1995. aastal. 2000. aastal jõuti patendi tyhistamiseni, kuid peamiselt USA kapitalil põhinev WR Grace kaebas edasi. Sel nädalal jõuti lõpuks patendi tyhistamiseni ka kõrgema astme kohtus.

Neemipuu derivaate kasutatakse India rahvameditsiinis hammaste valgendamiseks ja rasestumisvastaste vahenditena. Neemipuust saab ka häid putukamyrke ning seepe ja muid kosmeetikume.

1995. aastal patenteeris WR Grace toiduteraviljade kaitseks mõeldud neemipõhise taimekaitsemyrgi Neemix. Neemix aitas rohkem kui 200 putukaliigi vastu. Euroopa Patendiamet aga nõustus, et patenteeritud toode on valmistatud biopiraatlust kasutades ning tegelikult on patenteeritud toode juba ammu Indias kasutusel.

Harilikult lykatakse patenditaotlus kohe tagasi, kui ilmneb, et toode, millele patenti soovitakse, on mingil kujul juba varem kasutuses. USA-s on paraku yks eriklausel: toodet käsitletakse kasutuselolevana vaid siis, kui selle kohta käiv oskusteave on ilmunud mõnes teadusajakirjas. Pärimust siinkohal ei arvestata. Seetõttu on USA-s põhimõtteliselt võimalik patenteerida ka ratast või tuld, rääkimata erinevaist taimeliikidest.

Indialased loodavad, et värske pretsedent sunnib patendiõiguse ymberhindamisele kogu maailmas ning rahvusvahelise raamistiku loomisele, et sellised vargused kunagi enam võimalikud poleks.

BBC - Roheline Värav