[text]
Täna on

Maailma suurim kaevanduskompanii BHP Billiton on alustanud töid gana ja gwi põlisrahvaste mail ilma nende käest luba kysimata. Reaktsioonina Maailmapanga kaebusele pani kompanii Botswana tytarfirma Sekaka Diamonds reservaadi servale sildid, millel inglise ja setswana keeles hoiatatakse madalalt lendavate teemantiluurelennukite eest. See, et põliselanikud ei oska inglise ega ka setswana keelt, teemantihuvilisi ei huvita.

BHP Billitoni tegevust Kesk-Kalahari reservaadis rahastab Maailmapanga eraharu Rahvusvaheline Rahanduskorporatsioon (IFC). Praegu on Kesk-Kalahari projektile eraldatud juba 2 miljonit dollarit. Kompanii saamatus ganade ja gwidega läbi rääkides mõlemat poolt rahuldava tulemuseni jõuda ohustab Maailmapanga ametlikku põlisrahvastepoliitikat.

Kohalikke põlisrahvaid yhendav Kalahari Põlisrahvaste Organisatsioon kirjutas mullu novembris Maailmapanga ombudsmanile, et kaevandustegevus takistab nende loomulikku elu esivanemate maal. Põlisrahvad on vastu igasugusele arendustegevusele nende maal, kui neile endil ei lubata oma maale naasta ja seal vabalt elada.

Põlisrahvaid kaitsva organisatsiooni Survival International direktor Stephen Corry sõnul teavad põliselanikud, et teemantikompaniidelt pole õiglust loota. Survival International teab omakorda, et Maailmapank nn. arendusskeemide ohvriks langenud põlisrahvaid ei aita, olgu panga poliitika milline tahes. Siiski yllatab Corrytki kaevandusfirma erakordne kynism. Seda, et kogukonna servale pystitatud loetamatuid silte peetakse kohalikega kooskõlastamiseks, pole Corry sõnul varem ette tulnud. “Kui see poleks traagiline, oleks see igatahes väga koomiline” võtab Corry kaevandusfirma ja Maailmapanga tegevuse kokku.

Survival InternetionalRoheline Värav