[text]
Täna on

Täna, 07. mahlakuud saatis Eesti põlisrahva loodususulisi esindav Maavalla Koda paavst Johannes Paulus II lahkumise puhul Vatikanile kaastundeavalduse. Avalduses tõstetakse tunnustavalt esile paavsti teeneid sallivuse ja yksteisemõistmise suurendamisel maailmas. Johannes Paulus II oli esimene paavst ajaloos, kes tunnistas ja kahetses alandusi, kannatusi ja kaotusi mida katoliku kirik on põhjustanud  teisiti mõtlejatele ja teisiti uskujatele, eeskätt põlisrahvastele.

Samuti avaldas Maavalla Koda lootust, et Vatikan jätkab paavsti vaimset teed. Represseeritud põlisrahvaste ees vabandamine ja neile tehtud ylekohtu heastamine avab tee religioonidevahelisele leppimisele ja koostööle Maa ja inimkonna parema tuleviku nimel.

Vatikani ja Eesti suhete ajalugu on traagiline. XIII sajandil okupeeriti Eesti maakonnad aastakymneid väldanud veriste ristisõdade käigus just paavsti õnnistusel. Yhtlasi võeti põliselanikelt võimalus järgida vabalt esivanemate maausku ja arendada oma kultuuri, majandust ja riiklust. Samas kujutab katoliku periood Eesti okupatsioonidest vaid yht episoodi. Suurem osa dokumenteeritud inimsusevastastest kuritegudest on põliselanike vastu sooritatud luterlikel sajanditel. Näiteks on suurem jagu teadaolevatest nõiaprotsessidest korraldatud Eestis luterliku kiriku juhtimisel või osalusel.

Kaastundeavaldus:
http://www.maavald.ee/koda.html?rubriik=16&id=441&op=lugu


Maavalla Koda