[text]
Täna on

Brasiilia president Luiz Inacio Lula da Silva ratifitseeris leppe, millega tagatakse kaitse 16 498 ruutkilomeetrile Amatsoonia vihmametsale Roraima osariigis ehk Raposa Serra do Soli reservaadile, teatas Roheline Värav.

Pärast yle 30 aasta kestnud lahkhelisid on 15 000 makuksile, patamonale, ingarikole, uapitšanale ja taurepangile kuuluv maa taas ametlikult ja täielikult nende oma. Raposa Serra do Soli reservaadi loomine on olnud Brasiilia põlisrahvaste liikumiste yks peamisi eesmärke juba aastaid. Reservaadi vastased on reservaadi tekkimist pyydnud ära hoida koguni vägivalda ja mõrvu kasutades.

Nyyd on põlisrahvaste kogukonnil aeg võitu pyhitseda. Siiski on olukord endiselt väga terav, sest kohalikud poliitikud ja riisikasvatajad ei taha reservaati tunnustuda. Asi läks isegi sinnamaale, et Roraima kuberner kuulutas välja seitsmepäevase leina. Sellest järeldub, et vägivallaoht pysib suurena.

Keskkonnaorganisatsioonid Forests.org ja Vihmametsade Sihtasutus jätkavad Roraima olukorra seiret. Siiski on seoses presidendi otsusega jäme ots reservaadi kysimuses esmakordselt looduskaitsjate ja põlisrahvaste käes.

Forests.org - Roheline Värav