Põlva lähedal Rosmal saeti teetööde käigus eile maha ohtralt põliseid ristipuid, teatab Roheline Värav.

Ristipuud on osa Lõuna-Eesti matusekombestikust, kus lahkunu viimasel teekonnal lõigatakse puu sisse rist. Rosma ristimännik asus kohe Rosma surnuaia kõrval. Rosma männikus olid oma ristipuud nii suguvõsadel kui lausa kyladel.

«See koht oli ristimännikuna pysinud juba paarsada aastat ja oli midagi sellist, mille peale ei hakanud isegi metsavarga saag. Ei leidunud yhtegi inimest, kes oleks võinud nende kallale minna,» kõneles kohaliku rahva pyhakohast Põlva pastor Kask.

Paraku hakati sellel aastal laiendama Rosmal asuvat maanteelõiku ning nendele töödele ristimännik jalgu jäigi. Raadio Marta toimetaja Jaak Madismäe ytles Rohelisele Väravale, et kuigi ristimänniku vastas oleva heinamaa omanik tegi Põlva vallavalitsusele ettepaneku myya osa oma maast vallale, et sel moel teed laiendada, otsustas vallavalitsus siiski teed laiendada ristimänniku arvel.

Põlva vallavanem Arne Tilk ytles, et kui tehti teeprojekti, siis esialgu polnud kavas metsa arvel teed laiendada. Paraku ei jõudnud Kagu teedevalitsus maaomanikuga kokkuleppele ning see sundiski teed laiendama riigimetsa arvel. Puude mahavõtmiseks andis loa kohalik keskkonnateenistus ning vallavalitsus andis omakorda raadamisloa Riigimetsa Majandamise Keskusele. «Kõik on seaduslik,» rõhutas vallavanem.

Arne Tilk ei näinud suurt probleemi selles, et langetatud puude hulgas oli ohtralt ristipuid. «See (ristilõikamine) on teatud inimeste komme, see pole seotud usuga, ma pole sellega eriti kursis, ma pole seda ise teinud,» ytles Tilk, kelle sõnul oli tegemist majandusmetsaga, mis tuleb raiekypseks saades maha võtta.

Ristipuud on yks liik ajaloolisi looduslikke pyhapaiku, mis kuulub tänapäeval lahutamatult Lõuna-Eesti maausuliste matusetavade hulka. Kuigi erinevalt hiiepuudest vigastatakse ristipuid ristide lõikamisel, ei luba põlisrahva tavad neid puid muul moel vigastada ega raiuda.

Eile tekitas tööde ajutise seisaku vaid yks isevärki vahejuhtum. Veerand tundi peale seda, kui kirikuõpetaja Kask oli mananud töömehi, öeldes, et selline pyhaduseryvetus ei saa jätta karistuseta, kukkus langetatud puu saemeeste autole ning purustas selle tagaklaasi.

Käesoleva aasta algul moodustas kultuuriminister töögrupi riikliku hiite programmi algatamiseks. Paraku jääb programm paljude yliväärtuslike pyhapaikade jaoks hiljaks. Viimastel aastatel on sagenenud omavalitsuste rynnakud põlisrahva pyhapaikade vastu. Kohatuid töid on tehtud ja kavandatakse teha Kehtna valla Palukyla hiiemäel, Väike-Maarja valla Ebavere hiiemäel, Kunda hiiemäel jm.

Roheline Värav

t_Rosma1.gif

Rosma ristipuu hukk, Aare Lepaste, "Koit"

t_Rosma2.gif