Laupäeval, 28. lehekuud, kella viie ajal kogunetakse Mahtra mõisaasemele mäletama 2. pärnakuud (02.06) 1858 toimunud Mahtra sõda, sellest osavõtnud talupoegi ja langenud maamehi.

Koostöös Tsõdsõpujaleelo ehk Tartu Supilinna Meloni meestega ning ansambel Metsatölluga on selleks puhuks valmis väike CD-plaat, millel peal vanad sõja- ja mõisalaulud, lisaks sekka mõni pilliviis. Laulame Mahtras neidki laule, mängime pillilugusid, pidutseme lõkke ja õhtupäikese valgel ning kindlasti ka ööhämaras, pajatame lugusid ning tantsime, teatas Maavalla Kojale yrituse yks korraldajaid Lauri Õunpuu.

Jyri Metssalu, yks plaadil laulvaist meestest juhatab yllitise sisse järgmiselt: "Selle sõjalaulude plaadiga siin väljendame me omaenda - noorte eesti meeste vaadet Mahtra sõjale: olgu kuitahes mitmest ideoloogiast ekspluateeritud, olgu kuitahes myydistatud või jälle alaväärtustatud - Mahtra väljadel voolas inimeste veri, maameeste veri, kes oma parima äranägemise juures ei võinud enam muud, kui vastu hakata - seista iseeneste eest. Neid mehi tuleb mäletada ja mälestada.

Ja õppida isegi seisma enda eest. Hoidmaks oma rahva põlisväärtusi – oma maad, keelt ja kultuuri, ning vabadust - mida Mahtra meestel veel ei olnud, ja mille nimel võitlesid meie vanavanaisad ja vanaisad.

Me laulame kõigile neile ja me laulame neile tuhandetele mineviku maameestele, keda me enam nimetada ei tea, kellest ei räägi ykski romaan, kes aga vaenuvägedele vastu astusid või nekrutiteks võeti ja kahuritulle kamandati."

Teavet Mahtra mõisast:  http://www.hot.ee/mahtram

Päeval saab Mahtra muuseumis tutvuda pea 150 aastat tagasi toimunud syndmustega ja Raplamaa-mälestustega.

Lähem teave: Lauri Õunapuu: e-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. tel: 56990927

Maavalla Koda