[text]
Täna on
Maride suurima yhenduse Mari Ushem juht Nina Maksimova saatis Soome presidendile Tarja Halonenile avaliku kirja, paludes talt maridele kaitset, teatas BNS.

Maksimova sõnul on marid korduvalt pöördunud Venemaa presidendi Vladimir Putini poole, kuid pole vastust saanud. Avalikus kirjas paluski ta Haloneni rääkida Putinile Marimaa olukorrast.

Avaliku kirja kohaselt on elu Mari-Eli kylades president Leonid Markelovi ametiajal välja suremas ning tööpuudus ja vaesus kasvamas. Maksimova kirjutas, et tegemist on vabariigi ja selle elanike systemaatilise hävitamisega, mis ei puuduta ainult marisid, vaid kõiki rahvusi. Ta lisas, et Markelov peab samuti vastutama maride rahvusmõrva ja inimõiguste rikkumise eest. Avalik kiri lõppes palvega Halonenile aidata sugulasrahvast marisid.

Halonen ytles neljapäeval, et puudutas nädala alguses Putiniga kohtudes ka maride kysimust. Tema sõnul polnud Putin olukorrast nii hästi informeeritud, kui võinuks eeldada, kuid oli avatud keskusteluks. Soome presidendi sõnul pakkus Putin talle võimalust tutvuda Venemaa soome-ugrilaste olukorraga. "Võtsin pakkumise tänuga vastu," lisas Halonen.

Viimase paari aasta jooksul on mari rahvusliku liikumise vastu suunatud tegevus oluliselt tugevnenud. Mari liidrite vastu on korraldatud mitu kriminaalset kallaletungi ja mitme surmajuhtumi puhul kahtlustatakse poliitilist mõrva. 6. juulil hukkus traagiliselt kultuuri-, haridus- ja yhiskonnategelane, soome-ugri keelte professor Juri Vladimirovitš Anduganov.

Maride toetuseks on vastu vastu võetud resolutsioonid Euroopa Parlamendis ja Esindamata rahvaste Organisatsioonis.


Maavalla Koda