Seoses 9. põimukuud (09.08.) peetud rahvusvahelise põlisrahvaste päevaga kinnitab põlisrahvaste kaitse organisatsioon Survival International, et põlisrahvaste olukord paljudes maailma nurkades on endiselt väga vilets. Kolonistide vägivald põliselanike vastu ei ole kuhugi kadunud, vaid kohati isegi ägeneb, vahendab Roheline Värav Survival Internationali.

Näiteks Paapuas tungis Indoneesia armee juulikuus põlisrahvaga asustatud Lani külla. Seal võtsid nad kinni kohaliku mehe Petto Wenda, lõikasid tema keha žileti ja noaga, seejärel valasid nad mehele pähe bensiini ja süütasid ta põlema. Kuigi Wenda on praegu veel elus, arstid talle elulootust ei anna. Veel kaks meest lasti maha. Külarahvas peidab end järgmiste pogrommide kartuses džunglis.

Varem sel aastal tapsid sõjaväelased ja politseinikud Nggweyage külas hõimupealiku, lapse ja vanuri. Samuti põletasid nad maha mitu maja ja kirikut. Kodust põgenes vähemalt kuus ja pooltuhat inimest. Julgemata kodukülla tagasi pöörduda suri neist vähemalt 50 metsas nälga ja haigustesse.

Brasiilias lasi uustalunike palgatud püssimees 26. pärnakuud (26.06.) maha guaranii hõimu kuuluva põlisameeriklase. Mõrv toimus kõigest paar tundi pärast seda, kui guaraniid olid naasnud maale, mis neilt 30 aasta eest ära võeti. 30. pärnakuud lasi politsei “surmaeskadron” maha kaks truka hõimu põlisameeriklast. 10. pärnakuud tapsid tundmatud kurjategija guahahaarade hõimujuhi. Hõimlased ise kahtlustavad, et palgamõrvarid tellisid kohalikud sojakasvatajad, kes ihuvad hammast põlisrahva maale.

Botswanas piinati seitset gana ja gwi rahva liiget. Piinajaiks olid riigi looduskaitseametnikud ning väidetavalt piinati põliselanikke karistuseks jahipidamise eest. Valitsus on ganad ja gwid ära ajanud nende põlismailt Kalahari kõrbes ja keelanud ka jahipidamise. Piinatute tunnistuse kohaselt toimus piinamine iseäranis alandaval viisil.

Survival Internationali direktori Stephen Corry sõnul on vägivallaaktid suunatud maailma haavatavaimate rahvaste vastu, kelle olemasolu niigi ohustavad ebaseaduslikud maahõlvamised ja pärimusliku eluviisi hävitamine. Pahatihti ei jõua põlisrahvaste vastu suunatud vägivald iialgi kohtulikule arutlusele. Survival International kutsub üles põlisrahvaste vastasele kuritegevusel kindlakäeliselt lõppu tegema.

Roheline Värav -  Survival International