[text]
Täna on

Mari võimud kontrollivad väliskylaliste liikumist ja ahistavad opositsioonijõude, kirjutab "Eesti Päevaleht".

 

Marimaa sulgub võõraste eest yha rohkem ning sellel on hirmutavad tagajärjed kohalike jaoks, tõdeb Tartus elav mari Vasli Nikolaev.

“Kardan, et soome-ugri kongressi lõppemise järel võimude surve maridele tugevneb,” ytles muu hulgas mari.ee kodulehekylge haldav Nikolaev.

Vasli Nikolaev sõnas, et kardab praegu Marimaale minna. Samuti prognoosis ta, et pärast maridele osutatud tähelepanu lõppu halveneb nende olukord veelgi. Nii juhtus näiteks pärast europarlamendi mari-resolutsiooni. Siis tõmbasid kohalikud võimud pärast esimest ehmatust rahvuslaste õhuavad päris koomale.

Haridusminister Mailis Repsi väljaytlemisi kommenteeris Nikolaev nii: “Vene propaganda töötab hästi. Igal sammul pyytakse näidata, et olukord on hea, kuigi tegelikult on suuri probleeme. Et tõesti olukorrast aru saada, peab seal elama.”

 

Soomeugrilaste kongressil osaleva ja praegu Marimaal viibiva Tartu Ylikooli doktorandi Andres Heinapuu sõnul pyyavad võimud väliskylaliste liikumist hoolitsuse sildi all kontrollida ja reguleerida. Näiteks korraldati väliskylalistele ekskursioon kohalikku aedviljasovhoosi. “See meenutas veidi filmi “Viini postmark”, mille algul oli ekskursioon kastitehasesse.”

Enda sõnul siiski ka omal käel maride hulgas ringi liikunud Heinapuu tõdes, et maride olukord on kehv. “Sellist asja nagu sõnavabadus siin pole. Opositsioonilist kirjandust trykkida pole võimalik, isegi mitte naabervabariikides. Meedia olukord on siin nagu meil nõukogude ajal või praegu Põhja-Koreas.”

Reps õigustab

 

Vene teles rõõmsameelselt Marimaa olusid kiitnud haridusminister Reps õigustas eile oma käitumist, et tema rääkis hoopis hariduspoliitikast. “Ajakirjandust kritiseerimata väljendas minister mõtet, et ajakirjandus ei anna ega saagi anda yhestki riigist terviklikku pilti,” teatas ministeerium.

Minister Repsi sõnul võiks meil olla rohkem informatsiooni Marimaa hariduselu kohta. ”Seetõttu on mul väga hea meel, et sain ise kohapeal olukorraga tutvuda,” märkis Reps.

 

Võimud ahistavad opositsiooni. Kohalik liider hukkus

•• Soomeugrilaste kongressile on loobunud sõitmast mitmed väliskylalised, Nimekamate hulgas Helsingi ylikooli professor Pauli Saukkonen, kes teatas ka ametlikult, et loobus osalemast protestina kohaliku administratsiooni ja Vene välisministeeriumi vastu.

•• 14. augustil oli Mari-Eli pealinnas Joškar-Olas miiting, mille järel andsid kohaliku maride organisatsiooni Mari Ušem (Mari Liit) esindajad intervjuu Soome televisioonile. Selle eest ootavad miitingulisi kohalike võimude syydistused. Võimud takistasid aktiivselt ka meeleavalduse korraldamist, piirates inimesed ymber teehooldusmasinatega, mille mootorid töötasid samal ajal täistuuridel.

•• Viimase aasta jooksul on opositsiooni tabanud tagasilöögid. Kuu aega tagasi hukkus kahtlastel asjaoludel liikluses näiteks kohalik liider, soome-ugri keelte professor Juri Anduganov.

•• Soome-ugri rahvaste infokeskuse andmetel on Marimaal mari keelt õppivate laste arv kahanemas: viimase viie aastaga on see vähenenud 27 protsendi võrra ehk 72 533 õpilaselt 52 847 õpilasele.

 

EPL