[text]
Täna on

Venetsueela president Hugo Chavez ei kavatse odava bensiiniga toetada yksnes USA vaeseid. Tema haare on laiem: Venetsueela odavast bensiinist peavad osa saama ka USA põlisrahvad. Chavez on juba saatnud sadu tuhandeid barreleid naftat orkaan Katrinast purustatud piirkonda, kirjutab Roheline Värav.

Chavez suhtub hästi ka oma kodumaa põlisrahvaisse, kellele ta on andnud kommunaalmaad. Yks hõim on oma esivanemate maa juba tagasi saanud. 2006. aastaks peaks maa tagasi saama veel 15 põlisrahvast.

Vaatlejate kinnitusel on Chavezi poolehoid põlisrahvaste vastu tingitud asjaolust, et ta on ka ise põlisrahva hulgast pärit, lisaks voolab temas mustanahaliste verd.

Venetsueela põlisrahvaid puudutavad seadused on väga edumeelsed. Näiteks tunnistab riigivõim põlisrahvaste esindajaid hoolimata sellest, kuidas need valitud on. Nõnda säilib igal rahval võimalus valida ja nimetada oma juhte ametisse sajandeid pysinud pärimusest lähtudes. Venetsueela põhiseaduses tunnistatakse põlisrahvaste õigust oma maale, pärimuslikule ja kakskeelsele haridusele ning esindatusele kohalikes võimuorganeis. 1999. aasta parandusega on põlisrahvail õigus ka oma esivanemate maale.

Chavezi on peetud autoritaarseks ja vasakäärmuslikuks. Oma põlisrahvaid soosivate tegudega on ta aga saavutanud väga suure populaarsuse põlisrahvaste hulgas nii Lõuna-, kui ka Põhja-Ameerikas.

 

Indian CountryRoheline Värav