[text]
Täna on

Teade ugrimugri postiloendist. Fenno-Ugria Hõimuklubi alustab oma järjekordset sügistalvist hooaega kolmapäeval, 5. porikuud algusega kell 17 Tallinnas Roosikrantsi 6, Eesti Keele Instituudi III korruse saalis.

 

Ettekande teemal “Mari saaga” peab MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskuse juhataja Jaak Prozes. Esmakordselt külastas Prozes Marimaad 1990. aastal. Sellest alates on tema kontaktid maridega üha süvenenud ning ta on viibinud Marimaal mitmeid kümneid kordi. Viimati külastas Prozes meie Volga-äärseid keelesugulasi marisid käesoleva aasta märtsis.

 

Jaak Prozes:

Alates 2001. aastast valitseb Mari Vabariiki president Leonid Markelov. Tema valitsemise ajal on maride rahvuslik olukord tunduvalt halvenenud. Mari keelt tõrjutakse ametkondadest välja ja mari keele õpetamine muudeti fakultatiivseks.

 

Maride protestidele reageeris president alternatiivsete rahvuslike organisatsioonide asutamisega. Mari rahvuslikke opositsiooniliidreid ja sõltumatuid ajakirjanikke kiusatakse taga, lastake töölt lahti või pekstakse lihtsalt läbi, kusjuures kolm ajakirjanikku kaotas seeläbi elu. Tasapidi hakkas maad valitsema hirm.

 

Selles olukorras tehti soome keeleteadlaste initsiatiivil pöördumine Venemaa võimude poole lõpetada Marimaal mari opositsiooni tagakiusamine ja maride õiguste rikkumine. Pöördumine kogus ruttu üle 10 000 allkirja pea kõikjalt maailmast.

 

Samas otsustasid mari ühiskondlik-poliitilise liikumise aktivistid pöörduda Europarlamendi poole, mis võttis 12. mail vastu maride olukorda tauniva resolutsiooni. Mari president ja Venemaa välisministeerum lükkasid resolutsioonis sisaldatu ümber, väites, et Marimaal on kõik korras, maridel on hea elu, antakse välja ajalehti ja raamatuid. Resolutsioonis sisaldatu olevat aga alatu laim, eestlastel ja soomlastel olevat vaja mari küsimust tõstatada vaid sellepärast, et juhtida ümbritseva maailma tähelepanu kõrvale venelaste õigusetust olukorrast Eestis. Vene meedias ilmuvad artiklid soome-ugri rahvaste vandenõust Venemaa vastu.

 

Kontaktid eestlastega muutusid ebasoovitavateks, eestlastes kahtlustati spioone, maalt saadeti välja Eesti Kunstiakadeemia ekspeditsioon. Mari keskajalehtedes ilmusid süüdistused, et eestlased lisaks venekeelsele elanikkonnale kiusavad ka oma hõimurahvaid. Selle järgi ei laskvat me omakultuuri arendada ja assimileerivat mulke, saarlasi, setusid, liivlasi jne.

 

Augustis toimus Marimaa pealinnas Jo�kar-Olas X fennougristide kongress, mida Mari president püüdis ära kasutada näitamaks, et maridega on kõik korras. Marid laulavad ja tantsivad ilusti ning on õnnelikud, see meeldis ka meie ministrile Mailis Repsile. Peale kongressi on Marimaa ametivõimud usinalt reklaaminud meie haridus- ja teadusministri väljaütlemist ning lasknud õiguskaitseorganeil jätkuvalt kiusata maride rahvusliidreid. Algatatud on erinevaid kohtuasju mari aktivistide vastu, samas on aga peatatud mari kongressi esimehe Vladimir Kozlovi läbipeksmise juhtumi uurimine.

 

Praeguseks on mari küsimus aina enam politiseerumas. Mari president on taas asumas alternatiivsete, sõnakuulelike mari rahvuslike organisatsioonide asutamise teele. Ajakirjandust hoitakse ohjes. Kas tõesti on nii, nagu soomlased oma Marimaa filmi pealkirjaks panid – "Saatan saabus Marimaale"?

 

Osavõtt klubiõhtutest on vaba, kõik huvilised on oodatud!