[text]
Täna on

Kymned Gana ja Gwi põliselanikud tõsteti möödunud reedel välja oma kodudest Botswana reservaadis. Väljatõstmise viis relva ähvardusel läbi politsei, kes hiljem ka hytid syytas. Lähedalasuva Ghanzi linna piirkonna erivolinik jälgis reservaadis operatsiooni läbiviimist.

Piirkonnas on pinged kogunenud viimase kahe nädala jooksul. Selle aja jooksul on politsei tulistanud ja haavanud kolme põliselanikku. Yks haavatasaanu on seitsmeaastane poiss, keda tulistati kõhtu, kui politsei yritas vahistada tema isa. Teistel juhtudel tulistati yht meest näkku ja teist mõlemasse jalga, kui politsei yritas sundida teda jahtimist yles tunnistama.

Politsei on põliselanikelt ära võtnud ka nende kitsed, väites, et loomad on haiged. Ala on kinni pitseeritud ja ajakirjanikel keelatakse piirkonda minemast. 24. sygiskuud arreteeriti ja peksti läbi bušmanite organisatsiooni Kalahari Põlisrahvad liikmed.

Praegu syydistatakse neid ebaseaduslikus kogunemises. Kui nad vanglast vabastati, kuulsid nad, et on koos oma juhi Roy Sesanaga võitnud 2005. aasta alternatiivse Nobeli auhinna.

Politsei takistab kohalikke oma kodudesse naasmast, samuti on neil keelatud pidada jahti või varuda endale toidust. Väiksel grupil õnnestus reservaadist põgeneda. Nad rändasid kolm päeva läbi kõrbe, et abi paluda ning avalikkust olukorrast teavitada.

Botswana valitsus on yritanud Gana ja Gwi elanikke nende põlisaladelt Kesk-Kalahari kõrbes ära ajada alates 1980ndatest aastatest, kui piirkonnast leiti teemante.

 

Survival International - Roheline Värav