[text]
Täna on

Eile, esmaspäeval, 17. porikuud algas Muhumaal ajalooliste looduslike pyhapaikade ylevaatus. Kaks nädalat kestvate välitööde käigus kogutakse rahvapärimust ning kaardistatakse, kirjeldatakse ja pildistatakse saarel asuvaid hiisi, ohvrikive, allikaid ja teisi looduslikke pyhapaiku.

 

Ylevaatus leiab aset Maavalla Koja, Eesti Kirjandusmuuseumi ja Muhu Muuseumi koostöös ning seda toetab Tihuse turismitalu.

 

Muhumaal on seni teada ligikaudu 30 looduslikku pyhapaika, millest umbes paarkymmend on yksikud ravi- ja ohvrikivid. Leidub ka hiiepaikasid ja pyhi allikaid.

 

Käimasolevate välitööde käigus täpsustatakse pyhapaikade asukohti ja hinnatakse seisundit. Samuti loodetakse saada teateid uurijatele seni tundmata pyhapaikadest.

Ajaloolised looduslikud pyhapagad – hiied ja yksikud pyhad puud, allikad, kivid jms. on eesti pärimuskultuuri yks haruldasemaid ja iseloomulikumaid nähtusi. Pyhapaikades on sageli põimunud kultuurilised ja looduslikud väärtused. Seni puudub kahjuks suurema osa pyhapaikade asukohast ja seisukorrast rahuldav ylevaade. Teadaolevast umbes 500 hiiest ja paarituhandest yksikust pyhapaigast on riikliku kaitse all kuni neljandik.

Maavalla Koda