Kooljakuu 6. päeval oli Marimaal Novotorjalski rajooni pyhas salus nimega Savaran kysoto igaastane ylemarimaaline palvus, teatab kominarod.ru.  Põllutööde lõppu tähistav pyha lõpetas yhtlasi kevadest sygiseni kestnud palvuste aja.

Peakart Aleksander Tanõgini juhtimisel pöördus ligikaudu tuhat inimest Marimaalt ja Kirovi oblastist mari peamiste jumalate poole, paludes neilt rahu ja edenemist.

Salus syydati viis pyha lõket ja jumalatele urjati hulgaliselt koduloomi. Pidulik talitus lõppes yhise söömaajaga.

Aleksander Tanõgin, mari peakart. Foto Kuno Taberland
Aleksander Tanõgin, Mari peakart. Foto Kuno Taberland

Maride ohvripalvust on nimetatud ka söömaajaks koos jumalatega. Jumalatele määratud lindudest ja koduloomadest valmistatakse pyhapaigas road, mis asetatakse maha laotatud linadele koos kodust kaasa võetud leiva ja muu värske toiduga. Palvuse ajal kutsutakse jumalaid toidust osa saama. Pärast jumalaid asuvad sööma inimesed.

Leibade andmine. Foto Kuno Taberland

Palvuse lõppedes peab kogu toit söödud olema. Viimased toiduriismed heidetakse tulle, sest pyhapaik peab inimeste lahkudes olema täiesti puhas.

Marid on yks viimaseid loodususulisi rahvaid Euroopas. Nende omausuline pärand hoiab nii mari rahva elujõudu kui rikastab oluliselt maailmakultuuri. Paraku tumestab mari usu tulevikuväljavaateid yha ägenev venestamissurve, samuti vene õigeusu kiriku ja Eesti ning Soome luterlaste korraldatav hingedepyydmine Marimaal.

Maavalla Koda