[text]
Täna on

Eile tähistati maailma keskkonnakaitsjate hulgas laialdaselt Ken Saro-Wiwa ja teiste Ogoni Rahva Ellujäämisliikumise juhtide kymnendat surma-aastapäeva. Saro-Wiwa ja tema kaaslased langesid Nigeeria sõdurite kuulidest naftafirma Shell mahitusel. Kurva aastapäeva puhul avaldas keskkonnaorganisatsiooni Maa Sõbrad (FoE) Nigeeria haru aruande, milles tutvustatakse Shelli tegevuse keskkondliku ja sotsiaalset mõju Nigeri jõe deltas, kirjutab Roheline Värav.

Aruandest selgub, et kymne aastaga pole Nigeri deltas midagi paremusele pöördunud. Pigem on naftahiiglase surve tugevnenud ning suhtumine kohalikesse veelgi jõhkramaks muutunud. Kasvav naftanõudlus kogu maailmas kasvatab yhtlasi Shelli enesekindlust. Naftafirma esindajad on kindlad, et naftajanuses maailmas vaadatakse nende väärtegudele Nigeri delta põliselanike vastu niikuinii läbi sõrmede.

Ning Shellil näikse õigus olevat. On ju Rahvusvaheline Valuutafond (IMF), Maailmapank ja Pariisi Klubi selgelt soosinud naftafirmade tegevust kõikjal põlisrahvaste aladel ning vaadanud kohalike huvidest pea eranditult mööda. Selle tulemusel syveneb veelgi rahvastevaheline kihistumine – rikkad riigid ja rahvad saavad järjest rikkamaks, vaesed jäävad järjest vaesemaks.

Kui kymne aasta eest pööras Shell Nigeri deltas keskkonnakaitsele mingitki tähelepanu, siis praeguseks on keskkonnasäästlikkus täielikult unustatud. Naftalekked ja haisupilved on muutunud igapäevaseks ning keegi ei kavatsegi nende likvideerimiseks midagi ette võtta.

Eraldi tuuakse aruandes välja järgmised probleemid:
*Ogoni rahva jätkuv tagakiusamine
*Shelli täielik keskkonnaalane hoolimatus, mis väljendub metsade ja kogukonnakarjamaade põletamises ning pidevais naftalekkeis
*Nigeeria armee mahitamine inimõiguste rikkumisele
*Korruptsioon
*Shelli tahtmatus toimuva eest vastutada ning Nigeeria valitsuse liiga pehme poliitika naftafirma suhtes

Aruanne sisaldab ka FoE Nigeeria haru soovitusi. Keskkonnakaitsjad soovitavad rakendada põlisrahva kaitseks rahvusvahelisi seadusi ning mitte piirduda vabatahtlike lepetega, millest ei Shell ega ykski teine piirkonnas tegutsev transnatsionaalne firma seni kinni pole pidanud.

FoE aruanne inglise keeles, piltidega, pdf.

 

Roheline Värav