Äsja ilmus trykist 10219. ajastaja (2006) Maavalla kalender, mis on valmistatud Põhjala iidse ruunikalendri ehk sirvilaudade eeskujul. Sirvikalender on trykitud väheldastele piklikele lehtedele, mille yhel kyljel on kujutatud salapärased ruunikirjad ja teisel selgitavad tekstid.

t_sirv19_2.gif

“Sirvikalendrisse on valitud pyhad, mille maausuline tähendus ja/või kombestik on teada. Seejuures on eelistatud pyhade maakeelseid nimetusi. Näiteks sygisest pööripyha pole põhjust nimetada kristlaste peaingli Miikaeli järgi mihklipäevaks, kui olemas on maakeelne nimi kasupäev,” seisab sirvikalendris. Samuti on kasutatud maakeelseid kuunimetusi nagu näiteks sydakuu, radokuu, urbekuu, mahlakuu, pärnakuu jt.

Lisaks tavapärastele nädalapäevadele, tähtpäevadele ja neljale kuuveerandile saab ruunide abil määrata ka kuu nn. pehmeid ja kõvasid aegu. Pehmete ning kõvade aegade abil saab kavandada oma tööd-tegemised kõige soodsamale ajale. Nii võiks näiteks pangaarve avada kasvava kuu kõval ajal ja umbrohtu rohida kahaneva kuu pehmel ajal.

t_100_0670.gif

Sirvikalendris kasutatakse ainulaadset ajaarvamist, mille kohaselt on järgmise aastaringi numbriks 10219. Maarahva ajaarvamise alguseks on võetud nn. Billingeni läbimurre, mille tagajärjel hilisjääaegne Balti jääpaisjärv rajas endale väljapääsu ilmamerre. Yhe aasta jooksul langes veetase mitukymmend meetrit ja vee alt vabanes suur jagu Eestimaad. Selle syndmuse paiku tekkis siinmail ka esimene inimasustus ja pandi alus meie kultuuriloole.

Sirvilauad on maarahva ainus teadaolev oma ajaarvamisvahend. Kuigi sarnaseid kalendreid on kasutatud mujalgi Põhjalas, väljendab maarahva sirvikalender ikkagi kohalikku aja- ja loodustunnetust ning pärimust. Tosina jagu muistseid puusselõigatud sirvilaudu on säilinud tänapäevani ja neid hoitakse tallel muuseumides. Nende põhjal on koostatud ka tänapäevane sirvikalender, mida tänavu antakse välja juba 28. korda.

Maavalla kalender maksab umbes 20 kr ja sellega kauplevad:

Tallinnas

Rahva Raamatu poed (Pärnu mnt. 10 ja Viru keskuses)

Feliks ja Fabian (Harju 1),

Tartus

Mattieseni raamatukauplus (Vallikraavi 4)

Tartu Ülikooli raamatupood (Ülikooli 11)

Võrus

Melissa kunstipood (Vabaduse 7)

Musta kassi kunstipood

Põlvas

OÜ Kirjasõna raamatukauplus (Võru 2)

Viljandis

Käsitöökoja pood Viljandi Muuseumi hoovis (Lossi 14)

Brigitta äri Centrumis bussijaama juures (Tallinna 24)

Raamatupood (Tartu 6)

Raamatupood (Lossi 31)

Hulgi, alates 10 eks., saab Maavalla kalendrit tellida aadressil: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Sirvikalendrist pikemalt

Maavalla Koda