[text]
Täna on

Brasiilia politsei vahistas suuroperatsiooni käigus kaheksateist inimest põlisrahvaste ja keskkonnavastaste kuritegude eest. Operatsiooni Rio Pardo käigus uuriti muust tsivilisatsioonist isoleeritud põlishõimu ehk Rio Pardo põlisrahva liikmete tapmist. Mõrvade taga on piirkonda tungida põllumaahankijad ja puidufirmad, vahendab Roheline Värav.

Praeguseks on politsei välja andnud 70 vahistamis- ja 19 läbiotsimiskäsku. Brasiilia põlisrahvaste amet ehk FUNAI yritab edasiste kokkupõrgete ärahoidmiseks põlisrahvaga kontakteeruda. Avalikkuse ette on jõudnud ka esimesed, ettevaatliku ja isepäise rahva liikmeist tehtud videosalvestised. Brasiilia televisioonil õnnestus filmida, kuidas põlisrahva hulka kuuluv mees puutyvest mett otsis. Selle tegevuse juures saatsid teda kaks naist.

Hõimust ei ole suurt midagi teada – isegi seda, mis keelt nad räägivad ja millise suurema rahva hulka nad kuuluvad. Igatahes on hõim praegu ärevil ja pagemisseisukorras – seda näitavad sagedasti suure kiiruga maha jäetavad laagripaigad. Alal, kus syndmused kulgevad, on kyll riiklik kaitse, kuid seda pole ametlikult põlisrahva maaks kuulutatud, mis annab metsafirmadele ja põlluraadajaile sisuliselt vabad käed.

Põlisrahva kaitseks on välja astunud rahvusvaheline põlisrahvaste kaitse yhendus Survival International. Organisatsiooni juhi Stephen Corry sõnul käib genotsiid Rio Pardo rahva vastu. Paraku tekitab genotsiid Rio Pardo rahva väikesearvulisuse tõttu rahvusvaheliselt vähe vastukaja.

 

Survival InternationalRoheline Värav