[text]
Täna on

Kalahari põlismaalane Roy Sesana võitis Õige Eluviisi auhinna, mida on nimetatud ka alternatiivseks Nobeli preemiaks. Sesana jagab preemiat yhendusegaga, kuhu ta kuulub – Kalahari Põlisrahvaste Yhendusega (FPK). FPK yhendab kaht Kalahari kõrbe põlisrahvast – ganasid ja gwisid, keda tihti neile naaberrahvaste antud halvustava nimega bušmaneiks hyytakse, vahendab Roheline Värav.

Botswana, mille territooriumil enamik ganasid ja gwisid elab, ajas põlismaalased nende maalt minema. Põliselanikke on vahistatud, pekstud, piinatud ja keelatud neil oma esivanemate maal kyttida ja toitu korjata. Septembris vahistati kogu FPK juhtkond ning kaevati jahireservaati (mille aladel nende põliskodu põhiliselt asub) sisenemise eest kohtusse. Vähemalt yks reservaadis elanud bušman suri nälga .

Sesana hinnangul ei aeta põlisrahvaid minema mitte niivõrd jahireservaadi enda pärast, kui seepärast, et reservaadi territooriumilt on leitud teemante. Põlisrahvaile on ette heidetud liiga paljude loomade tapmist, Sesana kinnitusel ei vasta need etteheited sugugi tõele.

Sesana sõnul on Botswana valitsus neile ainult kurja toonud. Mõlema rahva liikmete keskmine eluiga on Botswana riigis ainult lyhenenud, põlisrahvaste hulgas on levima hakanud HIV/AIDS. Et põlismaalaste lapsi koolis pekstakse ja muul viisil ahistatakse, ei taha nad enam koolis käia. Levib joomarlus ja prostitutsioon. Palju on enesetappe. Kunagi varem seal mail midagi taolist juhtunud ei ole.

 

Survival International – Roheline Värav