[text]
Täna on

10. jõulukuud valis Seto Kongressi vanematekogu oma peavanemaks Ilmar Vananurme. Vanematekogu abivanemaks valiti Illar Laanetu ja sekretäriks Õie Sarv. Kongressil enim hääli saanud Rein Järvelill astus vanematekogust tagasi, kirjutab Võrumaa Teataja.

 

Vastne peavanem lubab võidelda eeskätt Eesti ja Venemaa vahel sõlmitud, kuid veel kinnitamata piirilepingu vastu ning luua eraldi fondi Petserimaa eestlaste toetuseks. 

 

Vananurm kinnitab, et võitlus piirileppega on yks tähtsamaid töölõike uues ametis. „See võitlus jätkub, ega ta ole kuhugi kadunud,” ytles ta.

 

Peale selle tuleb Vananurme sõnul rohkem abistada Petserimaa Vene poolel elavaid Eesti kodanikke. Selleks plaanib vanematekogu luua eraldi fondi, mille vahendusel saavad inimesed Eesti kodanike olukorra parandamiseks raha annetada.

 

„Jõuluajal aidatakse haiglaid ja kõiki, kuid neid (Petserimaa setosid) ei aita keegi,” ytles Vananurm. „Neid poleks justkui olemas, nad on kaugemal kui Uus-Meremaa.” Vananurm loodab, et tema kavatsused täituvad, sest kongressi vanematekogu on teotahteline.

 

Seto Kongressi vanematekogu valimistel suurima toetuse — 45 häält — saanud Rein Järvelill pelgab, et kongress mandub ning muutub kisakojaks. Selle ärahoidmiseks tuleks tema sõnul setudele kultuurautonoomia anda. Kultuurautonoomia seaduse põhjal saaks tegelda setu keele, kultuuri ja identiteedi hoidmisega, mitte poliitika ja majandusasjadega, mis on parteide ja valitsuse ylesanne.

 

Kuna aga ei Seto Kongress ega ka seal valitud vanematekogu pidanud kultuurautonoomiaga tegelemist esmatähtsaks, otsustas Järvelill auametist tagasi astuda.

 

Võrumaa Teataja põhjal