26. mahlakuud tähistatakse mitmel pool mari sangari päeva, mis on maride jaoks yks tähtsamaid rahvuspyhasid. Sel päeval, maarahva 9769. aastal (1556) langes venelastega võideldes mari rahvuskangelane Boltus.

Tallinnas KUKU klubis syydatakse 26. mahlakuud kell 18.00  maride mälestuseks kyynal, kõnet peavad Soome-Ugri Rahvaste Noorte Assotsiatsiooni president, mari Vassili Petrov ja Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskuse juhataja Jaak Prozes.

Pakutakse mari rahvustoite, mari muusikat teeb rahvamuusikaansambel "Jandar" eesotsas sealse kuulsa laulja Tatjana Denissovaga.

Neljapäeval, 27. mahlakuud, algusega kl 18.00 toimub Tartu Kirjanduse majas Vanemuise tn 19 Mari õhtu.

Esinevad mari lauljatar Tatjana Denisova ja udmurdi yliõpilaste ansambel Jumšan gur. Jaak Prozes kõneleb Mari sangari päeva tähendusest; Arvo Valton - mari luulest; MAFUNi esimees Vasili Petrov - mari noorsoo rahvuslikust liikumisest.

Näidatakse Aleksei Aleksejevi dokumentaalfilm Mari laulupeo- traditsioonist „Mari laulupidu”. Vaadata saab videonäitus Marimaast ja Mari raamatute näitust. Lisaks esitletakse Tartu Marilaste Liitu ja maitstakse mari rahvustoitu podkogõlo.

Reedel, 28. mahlakuud kell 18.00 toimub Mari Sangari Päeva tähistamine Narva Eesti Majas Vabaduse tn 20. Päevakohased kõned Vassili Petrovilt ja Tartu Ülikooli Narva Kolledzi õppejõult  marilaselt Juri Gordejevilt.

Laupäeval, 29. mahlakuud viibivad kylalised Obinitsas, kus toimuvad setu folklooriansambli "Tsibihärblased" 15. aastapäevale pyhendatud yritused.

26. mahlakuud on yks maride tähtsamaid rahvuspyhi. Pärimuse põhjal langes just sel päeval maride vabaduse eest võideldes rahvuskangelane Boltus (Poltõs). 9651. aastast (1438) kuulus Marimaa Kaasani khaaniriigi koosseisu. Alates Kaasani vallutamisest 9765. aastal (1552) luges Venemaa Marimaa endaga liidetuks.

Kuna venelased hävitasid sõjaretkede käigus ligi poole mari rahvast, siis vastasid marid sellele nn tseremissi (varasem nimetus maride kohta) sõdadega, mis vältasid yle kolmekymne aasta 9765-9797 (1552-1584) ning mille kohta on hulk pärimuslikku materjali. Vastupanuliikumise tuntuima juhina mäletatakse vyrst (luzavui) Boltussi, kes olevat võidelnud iseseisva Mari riigi eest ning langenud 26. mahlakuud 9769. aastal (1556) Malmõzi linna lähedal.

Vyrst Boltus olevat maetud mäele, mis kannab siiani tema nime. 10130 . a. (1917) Ufaas toimunud I Mari Rahvuskongress võttis vastu otsuse tähistada 26. mahlakuud mari sangari päevana. Sel päeval  meenutatakse marisid, kes on kannatanud või langenud maride vabaduse eest. Mari rahvusliikumise liidrid kutsusid viieteist aasta eest toimunud mari rahvusliku taasärkamise ajal marilasi seda päeva taas tähistama. Eestis tähistatakse sangari päeva alates 10206. aastast.