t_Qullasuyu.gifAjal kui meie valmistusime leedoks, tähistasid Lõuna-Ameerikas asuvad Qullasuyu (Boliivia) põlisrahvad pidulikult uue aasta saabumist. Suurte lõkketulede ääres lauldi ja tantsiti kogu pööriöö.

Pidustuste keskus oli Tiwanakus asuv iidne Kalasasaya tempel. Selle päikseväravast langevad kiired kuulutasid pööripäeva hommikul Qullasuyu rahvastele 5514. aasta algust.

Talvise pööripäeva tähistamise tava elustas Boliivias paarikymne aasta eest praegune ajalooprofessor ja Qullasuyu põlisrahvaliikumise keskseid juhte Carlos Mamani Condori. Praeguseks olevat tava levinud taas yle kogu Qullasuyu.

Uue aasta saabumise puhul saatis Carlos Mamani Condori läkituse ka Maavalla põlisrahvale:

"Lauldes ja tantsides, kogu sydamest, tervitame alanud aastat Qullasuyu maal. Öö lõppedes tõuseb uus päike. Koos päevaga tõuseb Qullasuyus ja Maavallas uue jõuga lootus - me lööme kolonealismi oma maal.
Päikest ja jõudu Maavalla Kojale ja tervele Maavallale!"

Sama aimara keeles:

Taqi chuymampiw aruntansma aka machaqa marana, qullasuyu uraqin kirkipxtha, thuqhupxta. Aruma tukusiwa machaqa intiw mistani, ukhamaw suyaptha aka ñanqha pacha (colonialismo) tukisañapa, markanakasasti Qullasuyu Estonia sayt'asipxpana taqi ch'amapampi.
Intimpi ch'amampi Maavalla Kodataki, taqpacha Maavaldataki!

Pilt: Boliivia president Evo Morales osales uue aasta pidutsemistel Tiwanaku templi juures ööl vastu 21. pärnakuud. BBC.

Maavalla Koda