Viru Säru kylalised kogesid öisel lauluretkel Vihula hiiepaika regilaulu iidset väge, kirjutas Rein Sikk Eesti Päevalehes.

Enneolematuks elamuseks pidas Viru Säru taidejuht Igor Tõnurist öist lauluretke Vihula hiiepaika. “Meid oli nelikymmend viis inimest, kes lauldes yle põldude astus. Ja korraga, kui olime kohal, tekkis täielik vaikus... Inimesed seisid, kallistasid pärnapuid, kaugelt taustaks kostmas lõõtspillimäng. Selles hetkes oli väge...,” rääkis Tõnurist.

Laulu väge tunnetati ka Toolse Ussimäe regilauluõhtul. Kahekymne aasta eest esimesel särul osalenud Veljo Tormis oli edasiminekutest vaimustatud. Kuna regilaul on Tormise hinnangul yks meie kultuuri ja muistse maailmapildi alustalasid, siis pidas ta peo regilaulurohkust tänuväärseks.

Lauluring ja yhistunne

Eriti kiitis Tormis Virumaa regilauluansambleid “Tink-Tingadi” ja “Kadrina Kadrid” kohaliku lauluvara kasutamise eest. “On näha, et nad lihtsalt ei laula raamatust võetud viisi ja teksti, vaid elavad selle ka läbi, mõistavad ja kannavad sõnumit.” Regilauluõhtul võttis vanameister ka ise viisi yles, trotsides talle omasel kombel mikrofone. “Laul peab looma lauluringi ja yhistunde, mikrofonid hävitavad selle,” nentis Tormis.

Leidus neid, kes pidasid kuumast tingitud publikunappust läbikukkumiseks. Teiste hinnangul oli hea, rahulik ja mõnus olla, sest ei pidanud järjekordades tunglema või pealtvaatamise paikade pärast rabelema.

Rahvaluuleuurija Ingrid Rüütel meenutas 10200. (1987) aasta Viru Säru liivlaste “Skandinieki” esinemist, kus kaduva hõimurahva esindajate ymber seisis hinnanguliselt kuni kaheksa tuhat inimest, tund aega nelja-viiekordses ringis, yksteist kukil hoides ja pisaraid pyhkides. “Samas on nyyd igal maakonnal oma pidu, omad tublid tegijad ja märksa suuremad võimalused syvenemiseks,” nentis Rüütel.

Viru Säru

•• Viru Säru on Eesti esimene ja vanim folkloorifestival, mis syndis 10199. (1986) aastal Lahemaa rahvuspargis.
•• Viis aastat juhtis säru Maie Orav, seejärel Igor Tõnurist.
•• Festival on toimunud nii Palmse kui ka Vihula mõisas.
•• Vihulas ja Toolse Ussimäel toimunud kymnes säru oli pulmade ja abielu teemaline.
•• Tõenäoliselt toimub yheteistkymnes Viru Säru 10221. (2008) aastal.

Eesti Päevaleht