[text]
Täna on

Saaremaa Mustjala Panga pangal asuva Pärdi maayksuse omanik Alvar Sagur alustas ebaseaduslikult ehitustöid.

Ootamata ära Panga pangal asuva Pärdi maayksuse detailplaneeringu keskkonnamõjude strateegilise hindamise aruande kinnitamist, planeeringu kehtestamist ja omamata seaduslikku ehitusluba, alustas maaomanik Alvar Sagur looduskaitsealal asuvas iidses pyhapaigas ehitustöid.

Umbes 0,7 ha suuruselt kavandatavalt parkla alalt, lisaks uue tee alt oli eile kooritud pinnas ja hävitatud taimestik. Toimus pinnasevedu. Pinnast vedanud töömehed ytlesid, et ehitusluba saadakse paari päeva pärast. Keskkonnainspektsioon lubas asja uurida.

Rikkumise avastasid maausulised ja pärimusesõbrad, kes läksid eile Pangale karusepäeva tähistama. Karusepäev (13. heinakuud) on eriliselt Panga hiie pyha, mida tähistati rahvarohkelt veel umbes 90 aasta eest. Tänavu otsustas Maausuliste Saarepealse koda Panga hiiepyha kombekohaselt tähistada.

Saarepealse koja kirjutaja Elo Liiv oli nõutu: "Sagur tundus mõistlik mees olevat, saatsin talle meile teadaoleva pärimuse Panga hiie kohta, kus oli kirjeldatud ka karusepäeva tähistamist. Ta ytles, et pärimus on talle oluline! Nyyd saan aru, et tal oli vaja pärimust vaid raha taotlemiseks, oma raha teenimisele väliselt ilusa pildi loomiseks. Rynnata pyhakohta just selle paiga pyhal päeval on ikka eriline sigadus. Selline inimene peab ikka väga julge olema..."

Maavalla Koda on soovitanud kogu pangapealse liikluseks sulgeda. Parkla rajamine kaitsealast eemale parandaks nii loodusmälestise kui pyhapaiga olukorda. Eeskujud on olemas. Näiteks Põlvamaal Taevaskojas ei lubata autodega sõita otse liivakivipaljandite juurde. Kilomeetri pikkune matk lubab inimesel enam loodust nautida ja peletaks Pangalt purjutajad.

Lisateavet Panga pangast

Pildid Panga pangast