Austraalia filmikomisjon valis oma maalt võõrkeelse filmi Oscari kandidaadiks esimese põliskeelse filmi "Kymme kanuud", mis on varemgi tähelepanu äratanud.

"Kymme kanuud" linastus kevadel Cannes’i filmifestivalil ja tõi seal filmi lavastajatele žyrii eriauhinna. Filmi on lavastanud Hollandi filmimees Rolf de Heer ja Austraalia põlisrahvuse esindaja Peter Djigirr, kes mängib ka yht peaosadest.

Filmi tegelased räägivad ganalbingu keelt, mida tegelikkuses kõneleb praegu 800 inimest. Kogu rahvas jagunes 16 klanniks, kes rääkisid kaheksat murret. Filmi sisuloo aluseks on armastuskolmnurk, millest kasvavad välja naiserööv ja kättemaks.

Filmis kujutatavad inimesed kannavad traditsioonilisi riideid ja kasutavad traditsioonilisi esemeid. Filmis kasutatavad paadid valmisid vanade põliselanike juhatusel, selliseid paate pole tehtud enam ligi pool sajandit.

Austraalia filmiametnikud usuvad, et filmil on head väljavaated pääseda parimate võõrkeelsete filmide sekka.

Oscari-kandidaadid tehakse teatavaks 23. sydakuud ja kuldmehikesed ise antakse kätte 25. radokuud 10220.

Eesti Päevaleht