[text]
Täna on

Trykist on ilmunud 10 220. ajastaja (2007. aasta) Maavalla kalender, mis on valmistatud Põhjala iidse ruunikalendri ehk sirvilaudade eeskujul. Sirvikalender on trykitud väheldastele piklikele lehtedele, mille yhel kyljel on kujutatud salapärased ruunikirjad ja teisel selgitavad tekstid.

t_2006_1210_014vaike.gif"Sirvikalendrisse on valitud pyhad, mille maausuline tähendus ja/või kombestik on teada. Seejuures on eelistatud pyhade maakeelseid nimetusi. Näiteks sygisest pööripyha pole põhjust nimetada kristlaste peaingli Miikaeli järgi mihklipäevaks, kui olemas on maakeelne nimi kasupäev," seisab sirvikalendris. Samuti on kasutatud maakeelseid kuunimetusi nagu sydakuu, radokuu, urbekuu, mahlakuu ja pärnakuu.

t_2006_1210_018vaike.gifLisaks tavapärastele nädalapäevadele, tähtpäevadele ja neljale kuuveerandile saab ruunide abil määrata ka kuu pehmeid ja kõvasid aegu. Pehmete ning kõvade aegade abil saab kavandada oma tööd ja tegemised kõige soodsamale ajale. Nii võiks pangakonto avada kasvava kuu kõval ajal ja umbrohtu rohida kahaneva kuu pehmel ajal.

Puusse lõigatud sirv
Puusse lõigatud sirv
Sirvikalendris kasutatakse ainulaadset ajaarvamist, mille kohaselt on järgmise aastaringi numbriks 10 220. Maarahva ajaarvamise alguseks on võetud Billingeni läbimurre, mille tagajärjel hilisjääaegne Balti jääpaisjärv rajas endale väljapääsu ilmamerre. Yhe aasta jooksul langes veetase mitukymmend meetrit ja vee alt vabanes suur jagu Eestimaad. Selle syndmuse paiku tekkis siinmail ka esimene inimasustus ja pandi alus meie kultuuriloole.

t_vanasirv_veebi.gifSirvilauad on maarahva ainus teadaolev oma ajaarvamisvahend. Kuigi sellesarnaseid kalendreid on kasutatud mujalgi Põhjalas, väljendab maarahva sirvikalender ikkagi kohalikku aja- ja loodustunnetust ning pärimust. Tosina jagu muistseid puusselõigatud sirvilaudu on säilinud tänapäevani ja neid hoitakse tallel muuseumides. Nende põhjal on koostatud ka tänapäevane sirvikalender, mida tänavu antakse välja juba 29. korda.

Maavalla kalender maksab umbes 20 krooni ja sellega kauplevad 

  • Tallinnas Rahva Raamatu poed (Pärnu maantee 10 ja Viru keskuses)
  • Rakveres raamatupood Laada tänav 29

Sellel aastal saab kalendrit tellida ka Maavalla Koja kodulehelt!

Sirvikalendrist pikemalt

Pildid: Maavalla Koda ja 1911. aasta postkaart ERMi kogudest

Maavalla Koda