[text]
Täna on

Ravimitööstuse võidukäik pole peaaegu yldse puudutanud afroameeriklaste ja Põhja-Ameerika põlisrahvaste ravimiskombeid, kirjutab Roheline Värav. Nii mustade, kui punanahksete ameeriklaste hulgas õitseb endiselt rahvameditsiin ning see ei ole sugugi seotud nende inimeste sissetulekutega, selgub värskest uurimistööst.

Wake Foresti Ylikooli meditsiinikooli teadlased uurisid kahes Põhja-Carolina maakogukonnas elavaid, yle 65 aasta vanuseid inimesi. Keegi neist ei olnud huvitatud “ametlikest” ravimeist, vaid nad kõik eelistasid rahvameditsiini meetodeid. Haigusi raviti näiteks sooda, pärmi, teede ja taimetõmmiste ning ka viski, tubaka ja petrooleumi abil. Tegu oli puhtsotsioloogilise uurimistööga – ravimeetodite tõhusus või ebatõhusus uurijaid sedakorda sugugi ei huvitanud.

Selgus, et uuritavad on piisavalt rikkad saamaks vaba juurdepääsu kõigile meditsiiniteenuseile ning ostmaks apteegiravimeid. Põhiliselt seletasid uuritavad ise rahvameditsiini kasutamist usaldusega esivanemate pärimuse vastu.

Uurimistöö läbiviinud teadlased soovitavad arstidel oma igapäevatöös rohkem arvestada ka rahvameditsiini võimalustega ning olla teadlik, et patsiendid rahvameditsiini niikuinii kasutavad. Samas tuleb uurijate meelest inimesi hoiatada rahvameditsiini meetodite võimalike varjukylgede eest.

 

 

New York TimesRoheline Värav