Peruu nõuab USA Yale ylikoolilt tagasi aardeid, mis pärinevad inkade muinaslinnast Machu Picchust. Peruu esimene indiaanlasest president Alejandro Toledo ja tema antropoloogist abikaasa on seadnud varade tagasisaamise yheks peamiseks ylesandeks enne ametist lahkumist heinakuus, vahendab Minut USA Todayd.

Yale ylikooli esindajad ei tunnista Peruu nõudmisi, kuid väidavad olevat valmis osade asjade loovutamiseks. Cambridge ylikooli arheoloogiaprofessor Colin Renfrew ytleb, et kysimus on selles, milline kokkulepe oli Binghami ja Peruu valitsuse vahel.

Teine osa vaidlusest käib asjade arvu yle, Peruu väitel on Yale käes umbes 5000 eset, kuid ylikool räägib "250 vaatamisväärt eksponaadist".

Inkade iidse linna avastas Yale ylikooli ajaloolane Hiram Bingham 1911 aastal. National Geographic Society toel pöördus Bingham Andides asuvasse muinaslinna tagasi veel aastatel 1912 ja 1915, siis juba suuremate ekspeditsioonidega. Palju Inkade aardeid veeti USAsse Yale ylikooli hoidlatesse, väidetavalt tollase Peruu presidendi Augusto Leguía loal.

Peruu rahvuskultuuri instituudi direktor David Ugarte räägib aga, et mälestised anti ajaloolasele laenuks. Bingham lubanud asju uurida ning hiljem tagastada. Ugarte sõnul hakkas Peruu Machu Picchu varasid tagasi nõudma juba 1917, kuid iga kord vastas Yale ylikool erinevate vabandustega, kyll nõudsid nad lisaaega muististe uurimiseks, kyll teatasid, et arutavad nõudmisi.

Peruu lubab alustada kohtuasja kui Inkade muistiseid tagasi ei saa.

Minut - USA Today